gtag('config', 'UA-130501671-1');

 V povodí Malého Dunaja je okrem krásnej prírody, lužných lesov a pokojných zákutí na relax, domovom nielen vzácnych živočíchov  ale aj vodných mlynov. Tie sa v tejto oblasti zachovali a dnes slúžia ako múzea v prírode. Štyri sa nachádzajú na Malom Dunaji a jeden na Klátovskom ramene. Vstupné do nich nestojí viac ako jedno euro.

Vodný mlyn v Jelke je stredoeurópskou raritou. Má totiž tri podlažia, čo je na daný región neobvyklé. Pochádza z roku 1894 a pôvodne bol lodný, neskôr ho prestavali na kolový.

V minulosti boli bežné práve lodné mlyny, kvôli narastajúcemu objemu lodnej prepravy po Dunaji bol však vydaný zákaz na ich prevádzku na rieke. Kolónie lodných mlynov prekážali lodiam v ceste a tak boli mnohé z nich prestavané na kolové mlyny.

Po prestavbe mlynu, sa v ňom začalo mlieť v roku 1906 a pracovalo sa na ňom až do roku 1951. Dnes je zrekonštruovaný, prístupný pre verejnosť a v jeho okolí sa nachádza aj menší skanzen zameraný na poľnohospodárskú minulosti obce.

Vodný kolový mlyn v Tomášikove

Mlyn leží približne dva kilometre od obce Tomášikovo pri sútoku Malého Dunaja so Suchým potokom. Postavený bol v roku 1893 a ešte do roku 1960 sa na ňom mlelo. Aj vďaka tomu sa zachoval v prakticky v nezmenenej podobe, bez rušivých zásahov, dodnes funkčný a s pôvodným interiérom a pôvodným mlynárskym náradím.

Vodný mlyn v Dunajskom Klátove

Oproti ostatným dunajským mlynom je ten klátovsky špecifický v tom, že len koleso a hnacia časť sú umiestnené v drevenej prístavbe, mlynica samotná je murovaná. Zároveň jediný neleží na Malom Dunaji, ale na jeho ramene.

Vnútorné priestory mlyna sú autenticky zariadené a je v nich zriadená múzejná expozícia.

Klátovské rameno Malého Dunaja, na ktorom sa mlyn nachádza, je mimoriadne pekným kusom prírody. Pravdepodobne najpriezračnejšia rieka na Slovensku je domovom pestrej fauny, bohatej najmä čo do počtu vzácnych druhov vtáctva či chrobákov.

Čo sa týka vodných mäkkýšov, ide dokonca o druhú druhovo najbohatšia lokalitu na celej Podunajskej nížine.

Kvôli vzácnym vodným a močiarným spoločenstvám bolo územie v roku 1993 vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu.

Kolový mlyn v Jahodnej

Pôvodne pri obci Jahodná stálo až jedenásť mlynov. Do dnešných dní sa zachovali iba dva. Jeden bol predaný Slovenskému Národnému Múzeu v Martine a druhý dodnes stoji v chatarskej oblasti Alba Régia v blízkosti obce.

Pôvodne lodný mlyn bol prestavaný na kolový a neskôr v tridsiatych rokoch minulého storočia ho nový majiteľ prerobil na vodnú pílu.

Mlyn vyrábala elektrickú energiu, ktorá nielenže urýchlila pílenie, ale zároveň osvetľovala verejné budovy v obci.

Dnes mlyn patri Západoslovenským energetickým závodom. Prístupný je po dohode s obcou Jahodná.

Lodný mlyn v Kolárove (Múzeum vodného mlynárstva)

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Simptonym
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Simptonym

 

Drevený mlyn v obci Kolárovo je posledným plávajúcim mlynom na Slovensku. Nie je však pôvodný. Vyrobili ho v roku 1982 v Slovenských lodeniciach podľa vzoru bývalého mlyna z Radvane nad Dunajom.

V objekte sa nachádza expozícia Múzea vodného mlynárstva vytvorená z komponentov z niekdajšieho radvanského mlyna. Spomedzi exponátom vyčnieva najmä benzínový agregát z konca 19. storočia, ktorý poháňal stroj na výrobu sietí. Patrí medzi najstaršie na svete.

Lokálnou zaujímavosťou je aj to, že k mlynu vedie jeden z najdlhších mostov s celodrevenou konštrukciou v Európe s dĺžkou 86 metrov.

Na Slovensku je viacero ďalších pekných miest ako sú mlyny na Malom Dunaji, prípadne Mašekov mlyn či mlyny Oblazy v Kvačianskej doline, kde sa ešte zachovalo niečo málo z množstva mlynov, ktoré niekedy boli na našich dedinách bežné.

 

Obrázky: Shutterstock.com