gtag('config', 'UA-130501671-1');

KOŠICE 12. apríla (WebNoviny.sk) – Päť podnetov týkajúcich sa volieb prezidenta Slovenskej republiky prišlo do piatku 12. apríla na Ústavný súd Slovenskej republiky (ÚS SR), informovala o tom hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.

Zastaviť a odložiť prezidentské voľby

Prvý návrh bol ústavnému súdu doručený 25. marca. Navrhovateľ v ňom navrhuje vyhlásiť voľbu prezidenta za neplatnú a nariadiť opakovanie voľby prezidenta Slovenskej republiky. Prijatia rovnakého rozhodnutia sa navrhovateľ domáha aj návrhom doručeným ústavnému súdu 9. apríla.

„Zastaviť a odložiť prezidentské voľby“ žiadal ďalší z navrhovateľov deň pred druhým kolom prezidentských volieb. Všetky tri návrhy boli elektronickým prideľovaním spisov pridelené virtuálnym sudcom a súd sa nimi nateraz nebude zaoberať.

Podania vyriešia neodkladne

V ďalšom podaní navrhovateľka žiada o opakovanie prvého kola prezidentských volieb pre porušenie volebného moratória. Vec bola pridelená sudkyni Jane Laššákovej a odložili ju rovnako ako aj ďalší návrh vyhlásiť voľby za neplatné, ktorý bol pridelený sudkyni Jane Baricovej.

„Vzhľadom na to, že ide o veci týkajúce sa ústavnosti a zákonnosti volieb prezidenta Slovenskej republiky, chcem verejnosť uistiť, že sudcovia ústavného súdu sa nimi budú zaoberať bezodkladne a hneď, ako bude ústavný súd doplnený a plénum uznášaniaschopné, budú im venovať náležitú pozornosť a budú k nim pristupovať s odbornou starostlivosťou ako ku všetkým veciam. Ústavný súd spraví všetko, aby svoju úlohu splnil,“ uviedla sudkyňa Jana Baricová, ktorá momentálne vykonáva úlohy predsedníčky ÚS SR.

Od ukončenia III. funkčného obdobia deviatich z 13 sudcov rozhoduje ústavný sud len v jednom senáte, sudcami sú Jana Baricová, Mojmír Mamojka, Jana Laššáková a Miroslav Duriš. Na zasadanie pléna ústavného súdu je potrebných minimálne sedem sudcov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Viac o téme: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku: Výsledky prezidentských volieb

Viac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Muž žiada vyhlásiť voľbu prezidenta za neplatnú, ústavný súd rieši aj ďalšie podnety © SITA Všetky práva vyhradené.