gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Rast cien na Slovensku sa zrýchľuje. Inflácia v marci dosiahla na medziročnej báze 2,7 % a oproti februáru sa tak zrýchlila o 0,4 percentuálneho bodu.

V priemere za prvý štvrťrok tak ceny na Slovensku medziročne stúpli o 2,4 %. Medzimesačne sa ceny v marci oproti februáru zvýšili o 0,6 %, kým mesiac predtým rástli o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Drahší alkohol aj bývanie

Popri vyššom medziročnom raste cien bývania a energií infláciu v marci potiahli potraviny a alkohol. Vôbec najvyšší medziročný rast si pritom pripísali ceny alkoholu a tabaku, ktoré stúpli o 4,4 %. Nasledovali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá, ktoré vzrástli o 4,2 %.

Reštaurácie a hotely zdraželi o 3,7 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 3,1 %, rozličné tovary a služby o 2,9 %, zdravotníctvo o 2,1 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 1,6 %, odevy a obuv o 1 %, doprava a vzdelávanie zhodne o 0,9 %, pošty a spoje o 0,8 % a rekreácia a kultúra o 0,2 %.

Medzimesačne v marci oproti februáru stúpli predovšetkým ceny dopravy o 2,5 %. Alkoholické nápoje a tabak a odevy a obuv zdraželi zhodne o 1,6 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 1 %, rozličné tovary a služby o 0,4 %, zdravotníctvo a reštaurácie a hotely zhodne o 0,3 % a bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 0,2 %. Znížili sa ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti a rekreácie a kultúry zhodne o 0,2 %. Na februárovej úrovni zostali ceny za pošty a spoje a vzdelávanie.

Klesli ceny nealkoholických nápojov

V rámci samotných cien potravín pritom v marci v porovnaní s februárom rástli najmä ceny ovocia, a to o 4,3 %. Ceny obilnín medzimesačne stúpli o 1,5 %, mlieka, syrov a vajec a olejov a tukov zhodne o 1,3 % a mäsa a inde neklasifikovaných potravinárskych výrobkov zhodne o 0,8 %.

Mierne stúpli aj ceny cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek o 0,3 %, rýb a zeleniny zhodne o 0,1 %. Naopak klesli ceny nealkoholických nápojov o 0,4 %.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v marci dosiahla 2,4 %, pritom vo februári predstavovala 1,9 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v marci 2,1 %. Vo februári bola na úrovni 1,7 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v marci na úrovni 0,7 % a čistá inflácia bola na úrovni 0,6 %.

Viac k témam: alkohol, nárast cien, potraviny, tabak
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci platia viac nielen za dopravu, ceny rástli aj pri potravinách aj tabaku © SITA Všetky práva vyhradené.