gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Uplynulý rok nebol z hľadiska zahraničnej politiky jednoduchý, svet sa nestal bezpečnejším miestom na život. Zahraničná politika musela reflektovať dynamické zmeny, ktoré vychyľujú rovnováhu medzinárodných vzťahov a vytvárajú pnutia.

Pre Slovensko je výhodné byť členom Európskej únie a NATO, je pre nás nesmierne dôležité posilňovať spojenectvá a partnerstvá s tými, ktorí zdieľajú nielen naše záujmy, ale aj hodnoty a vízie.

Chceme pôsobiť vo svete, v ktorom platia pravidlá – nie pravidlá silnejšieho a bohatšieho, ale dohodnuté a rešpektované pravidlá. Európska únia je naším prirodzeným priestorom, inú alternatívu Slovensko nevidí, a ani ju nehľadá.

Snaha o vzájomné pochopenie

Vyplýva to z prejavu premiéra Petra Pellegriniho na pondelkovej hodnotiacej konferencii o zahraničnej politike, ktorú organizuje Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí.

Pellegrini pripomenul, že práve EÚ priniesla kontinentu mier, slobodu, stabilitu, bezpečnosť a prosperitu. To, že inú alternatívu nevidno, ukazuje podľa premiéra aj brexit.

Ani taká krajina, ako Spojené kráľovstvo, inú zmysluplnú alternatívu nevie nájsť, argumentoval premiér. Mrzí ho však, že hlas EÚ sa z globálnej politiky vytráca. Dúfa preto, že summit v rumunskom Sibiu prinesie čitateľnú a kredibilnú víziu pre Európanov.

„Musíme sa snažiť o vzájomné pochopenie. Izolácia, protekcionizmus, nacionalizmus a populizmus nie sú riešeniami. Pre Slovensko je kľúčové, aby nová agenda únie reflektovala tradičné priority aj nové výzvy, aby posilnila sociálnu a ekonomickú konvergenciu, ako aj vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť,“ povedal Pellegrini.

Posilnenie schengenského priestoru

Zároveň sa vyslovil za posilnenie schengenského priestoru a eurozóny. Pokiaľ ide o rokovania o budúcom rozpočte EÚ, najskôr si treba definovať priority a až potom určiť, koľko peňazí na ne potrebujeme.

„V neposlednom rade nemôžeme zabúdať na dialóg s občanmi. Z dezinformácií sa stala novodobá zbraň. Musíme sa zmobilizovať v boji proti falošným správam a propagande. Musíme sa opierať o fakty,“ zdôraznil premiér. Prítomných veľvyslancov zároveň poprosil o podporu pri umiestnení Európskej agentúry práce.

V otázkach bezpečnosti sa premiér postavil za členstvo v NATO, ktoré predstavuje bezpečnostný dáždnik Slovenska a jeho význam rastie. Spomenul investície do obrany, aktivity Slovenska v misiách Aliancie a zdôraznil, že Slovensko vždy bude podporovať politiku otvorených dverí. Prioritou je posilňovať spoluprácu medzi EÚ a NATO.

Svetový poriadok prechádza transformáciou

„Dnes je zrejmé, že svetový poriadok prechádza transformáciou, ktorej súčasťou je oslabenie multilateralizmu. Preto nám veľmi záleží na tom, aby sa aj novoformujúci sa svetový poriadok naďalej riadil pravidlami medzinárodného práva, aby v ňom mal každý štát svoj riadny hlas a miesto,“ povedal Pellegrini, pričom spomenul aktivity predsedníctva Slovenska v medzinárodných fórach. V nich vidí priestor na lepšiu spoluprácu v oblastiach ako digitálna ekonomika.

Premiér sa venoval aj bilaterálnym otázkam. Hovoril nielen o spojencoch ako Nemecko či krajinách V4, ale aj o Ukrajine a Rusku. „Slovensko nemôže ignorovať skutočnosť, že v susednej Ukrajine už päť rokov prebieha vojnový konflikt. Nemôžeme sa tváriť, že je nám osud suseda ľahostajný. Podporujeme jeho suverenitu a teritoriálnu integritu, rešpektujeme jeho euroatlantické ašpirácie a podporujeme ich, lebo veríme, že by prispeli k stabilizácii Ukrajiny,“ povedal šéf slovenskej vlády. Venoval sa aj situácii na Balkáne, kde Únia musí mať väčší vplyv.

Premiér v prejave spomenul aj ekonomickú diplomaciu, rozvojovú pomoc, kultúrnu diplomaciu či starostlivosť o krajanov. Pripomínal aj nadchádzajúce 30. výročie Nežnej revolúcie. Sústredil sa najmä na nové výzvy späté s rastom ekonomík v Ázii či digitálny priemysel a technologické zmeny. V oblasti rozvojovej pomoci je prioritou migrácia, eliminácia chudoby či dodržiavanie ľudských práv.

Konsenzus sa hľadá ťažšie

„Podľa štatistík sa pred 15 – 20 rokmi o zahraničnú politiku zaujímali štyri percentá občanov Slovenska. V súčasnosti je tento záujem vyšší. Vnútorná politika sa stále viac prekrýva so zahraničnou politikou. Spoločnosť je však rozdelená na hodnotových predstavách a čoraz ťažšie sa hľadá konsenzus aj v zahraničnopolitických otázkach,“ priznal na záver Pellegrini. On sám politiku rozdeľovania odmieta, vedie podľa neho k rastu extrémizmu, ktorý ohrozuje proeurópskosť Slovenska.

„Je našou povinnosťou chrániť strategické smerovanie našej krajiny, chrániť projekt EÚ a rozvíjať severoatlantické spojenectvo práve teraz, keď sme obklopení rôznymi výzvami zvnútra aj zvonka Európy,“ uzavrel premiér.

V pondelok sa na pôde ministerstva zahraničných vecí koná 19. ročník hodnotiacej konferencie zahraničnej politiky za uplynulý rok. Konferenciu organizuje Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku v spolupráci s ministerstvom. Vystúpili na nej aj prezident Andrej Kiska, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. V paneloch odborníci aj politici diskutujú na témy konsenzu SR v zahraničnej politike, brexitu či budúcnosti EÚ.

Viac k témam: Brexit, Európska únia, NATO, premiér Slovenskej republiky, Rusko, V4 Vyšehradská štvorka
Zdroj: Webnoviny.sk – Svet sa nestal bezpečnejším miestom, ale Pellegrini nepozná inú alternatívu ako Európsku úniu © SITA Všetky práva vyhradené.