gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 16. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska vymenuje troch nových sudcov Ústavného súdu SR. Za sudcov v stredu vymenuje Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára.

Parlament zvolil ôsmich kandidátov

Takisto vymenuje aj predsedu a podpredsedu ÚS SR, aby novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová mohla zložiť prezidentský sľub do rúk riadne vymenovaného predsedu Ústavného súdu SR. Parlament zvolil ôsmich kandidátov, z ktorých by mohol vymenovať štyroch sudcov. Informoval o tom jeho hovorca Roman Krpelan.

Ako sa uvádza v tlačovej správe, prezident ich vymenovanie považuje za výnimočne núdzové opatrenie na zabezpečenie riadneho chodu ústavného súdu, vďaka ktorému bude môcť zasadnúť plénum a rozhodovať napríklad o volebných sťažnostiach.

Krízový režim

„Ústavný súd funguje od februára v krízovom režime so štyrmi sudcami po tom, čo si Národná rada SR nesplnila povinnosť a nedokázala zvoliť 18 kandidátov. Z nich má prezident vybrať deväť nových sudcov a sudkýň. Parlamentu sa však v štyroch hlasovaniach podarilo dokopy zvoliť iba osem kandidátov,“ pripomína tlačová správa priebeh voľby. Ďalšia voľba bude v máji. Povinnosťou poslancov je podľa prezidenta zvoliť ďalších desiatich uchádzačov.

Na ústavnom súde sa kopia staré aj nové nevybavené prípady. “Obeťou politických hier vládnej väčšiny a jej neschopnosti dohodnúť sa na kandidátoch sú konkrétni ľudia, ktorých základné práva a slobody dnes Slovenská republika nedokáže účinne chrániť,” zdôraznil prezident Kiska.

Kiska podľa Kaliňáka viackrát porušil ústavu

Prezident Andrej Kiska má k dispozícii osem mien kandidátov na ústavných sudcov, štyri mená by mal vybrať. „O tom niet žiadnych pochýb, takže verím, že si svoju povinnosť splní a že to urobí,“ uviedol v utorok pre médiá podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák.

Kiska cez víkend avizoval, že svoje rozhodnutie, ako bude postupovať v prípade menovania nových sudcov zo zvolených ôsmich uchádzačov, oznámi v pondelok, 15. apríla tohto roka. Následne termín presunul na dnes.

„Prezident Andrej Kiska už viackrát porušil Ústavu Slovenskej republiky a v zásade mu o tom napísal osem uznesení aj Ústavný súd SR, keď to urobil prvýkrát, takže som veľmi nepríjemne vnímal jeho slová na adresu Národnej rady SR. Pretože národná rada má možnosť voliť a on má povinnosť vymenovať. Pletie si postavenie ústavných orgánov v tomto štáte,“ povedal dnes Kaliňák.

Poslanci NR SR zvolili ôsmich kandidátov, Ivana Fiačana, Petra Molnára, Rastislava Kaššáka, Ľuboša Szigetiho, Danielu Švecovú a Michala Trubana, Miloša Maďara a Pavla Malicha.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska vymenuje troch nových sudcov a predsedu ústavného súdu © SITA Všetky práva vyhradené.