gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 16. apríla (WebNoviny.sk) – Talianska vláda nezmení smerovanie ekonomiky krajiny napriek obavám z rastúceho dlhu. Povedal to pre americkú televíznu stanicu CNBC taliansky vicepremiér Luigi Di Maio.

Odmietli úsporné opatrenia

Konštatoval, že stále verí plánu vlády, ktorý znamená odmietnutie úsporných opatrení. „Nezmeníme smerovanie. Sme na ceste k rastu a chceme naďalej zlepšovať taliansku produkciu v porovnaní s minulosťou,“ povedal podpredseda vlády.

Minulý týždeň talianska vláda zhoršila prognózu hospodárskeho rastu krajiny a počíta s posilnením ekonomiky v tomto roku o 0,2 %. Jej predošlá predikcia rátala s posilnením hospodárstva o 1 %.

Krajina zároveň očakáva vyšší deficit v roku 2019, a to na úrovni 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo porušuje záväzok voči Európskej komisii dodržať schodok rozpočtu tesne nad 2 percentami.

Spor USA a Číny

Luigi Di Maio však uviedol, že na snahu Talianska o zlepšenie ekonomiky sa treba pozerať v kontexte prebiehajúceho obchodného sporu medzi USA a Čínou, a tiež v kontexte zdĺhavého odchodu Británie z EÚ.

„Keď sme predpovedali rast HDP o 1 %, Nemecko prognózovalo, že posilní o 1,9 %, teraz Nemecko bojuje o dosiahnutie ekonomického rastu na úrovni 0,5 %. Takže naše ciele sú pozitívne v porovnaní s inými európskymi krajinami,“ dodal taliansky vicepremiér.

Viac k témam: dlhy, Európska komisia (EK)
Zdroj: Webnoviny.sk – Vicepremiér Di Maio verí plánu talianskej vlády aj napriek obavám z rastúceho dlhu © SITA Všetky práva vyhradené.