gtag('config', 'UA-130501671-1');

KÁBUL 17. apríla (WebNoviny.sk) – Približne tretina všetkých zadržaných v súvislosti s konfliktom v Afganistane podstúpila podľa správy Organizácie spojených národov (OSN) mučenie alebo zlé zaobchádzanie.

Predstavitelia OSN sa medzi januárom 2017 a decembrom 2018 zhovárali s celkovo 618 väzňami v 77 zariadeniach naprieč Afganistanom. Údajné mučenie má zahŕňať dusenie, elektrické šoky, ťahanie za genitálie a zavesenie zo stropu.

Misia OSN v Afganistane vydala v stredu správu spoločne s Úradom vysokej komisárky OSN pre ľudské práva. Spojenými štátmi podporovaná vláda v Afganistane zadržiava tisíce väzňov, mnohých z nich ako súčasť prebiehajúcej vojny s Talibanom.

V posledných rokoch získalo islamistické hnutie Taliban na sile a momentálne kontroluje polovicu krajiny. Boj proti povstalcom z tejto militantnej skupiny podkopáva rozsiahla korupcia a nedôvera voči afganskej vláde.

Viac k témam: mučenie, OSN Organizácia spojených národov, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Mučenie v Afganistane zažila asi tretina zadržaných, OSN hovorí o dusení aj elektrošokoch © SITA Všetky práva vyhradené.