gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) je jeden z 10 regiónov Európskej únie (EÚ), ktoré budú súčasťou pilotného projektu Európskej komisie, ktorého cieľom je využitie „indexu sociálneho rozvoja“.

Ten definuje sociálnu vyspelosť na základe 50 ukazovateľov, medzi ktoré patrí napríklad úroveň zdravotnej starostlivosti, znečistenie životného prostredia, kvalita bývania a podobne.

Ukáže sa skutočná vyspelosť

Vyspelosť regiónov sa v tomto projekte nebude merať iba na základe hrubého domáceho produktu (HDP), ale na základe indexu sociálneho rozvoja, čím sa ukáže skutočná vyspelosť jednotlivých oblastí.

Ďalšími regiónmi, ktoré sa podieľajú na projekte, sú Katalánsko, Emilia Romagna, Bukurešť – Ilfov, Východné Slovinsko, portugalský región Centro, Västerbotten / Umea, Západné Grécko, írsky región Eastern and Midland a Maďarsko. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Bratislavský kraj sa dlhodobo nachádza medzi regiónmi s najvyššou úrovňou HDP na obyvateľa. Na základe štatistík Eurostatu z roku 2017 sa umiestnil ako ôsmy najrozvinutejší región v EÚ. Naopak, index sociálneho rozvoja zaradil Bratislavský kraj až na 181. miesto spomedzi 272 meraných regiónov.

HDP nie je všetko

„HDP nepochybne predstavuje dôležitý ekonomický ukazovateľ. Pri meraní vyspelosti regiónov ale nedokáže poskytnúť komplexný obraz o úrovni ich rozvoja, keďže neberie do úvahy rôzne sociálne či environmentálne aspekty,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Dodal, že index sociálneho rozvoja preto považuje za vhodnejší nástroj pre porovnávanie regiónov. Bratislavský kraj zároveň dlhodobo podporuje iniciatívu „beyond GDP“ (nad rámec HDP, pozn. SITA), ktorý skúma prístupy k meraniu vyspelosti regiónov s rôznymi ukazovateľmi a nie iba na základe HDP.

Index sociálneho rozvoja je nástroj, ktorý zaviedla americká nezisková organizácia Social Progress Imperative s cieľom definovať úroveň sociálneho rozvoja krajín a regiónov na základe súboru 50 indikátorov.

Viac k témam: HDP, Index sociálneho rozvoja
Zdroj: Webnoviny.sk – Ako je na tom Bratislavský kraj v skutočnosti, ukáže index sociálneho rozvoja © SITA Všetky práva vyhradené.