gtag('config', 'UA-130501671-1');

KYJEV 22. apríla (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin si myslí, že je ešte priskoro gratulovať komikovi Volodymyrovi Zelenskému k víťazstvu v prezidentských voľbách na Ukrajine.

Zelenskému gratuloval aj Trump

Vyjadril sa tak hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že Moskva „rešpektuje rozhodnutie ukrajinského ľudu“, no je predčasné rozprávať o tom, že rusky hovoriaci Zelenskyj by mohol vytvoriť priestor na zlepšenie vzťahov medzi krajinami. Preto podľa jeho slov radšej počkajú na konkrétne kroky nového ukrajinského lídra.

Zelenskému už k víťazstvu telefonicky zablahoželal napríklad americký prezident Donald Trump, ktorý voľby označil za dôležitý moment v ukrajinských dejinách. K zvoleniu 41-ročnému hercovi zablahoželali aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý so Zelenským tiež hovoril, a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Silná podpora zo strany Európskej únie

Predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker mu v spoločnom liste zablahoželali a prisľúbili, že môže počítať so silnou podporou zo strany Európskej únie.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev zas prostredníctvom Facebooku skonštatoval, že voľby ukázali, že je predsa len „šanca na zlepšenie vzťahov“ medzi krajinami a vyjadril nádej, že Zelenskyj bude pri zaobchádzaní so separatistami na východe Ukrajiny „pragmatický a zodpovedný“.

Po spočítaní 99% hlasovacích lístkov má Zelenskyj 73-percentnú podporu a súčasný prezident Petro Porošenko, ktorý prijal porážku už v nedeľu po zverejnení výsledkov exit pollu, si na konto pripísal 24% hlasov.

Viac k témam: prezidentské voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin sa vyjadril k zvoleniu Zelenského, budúcemu prezidentovi Ukrajiny gratuloval aj Trump © SITA Všetky práva vyhradené.