LONDÝN 24. apríla (WebNoviny.sk) – Britská vláda dáva zelenú dodávkam zariadení čínskej spoločnosti Huawei pre telekomunikačné siete 5G. Informoval o tom portál bbc.com, pričom citoval denník Daily Telegraph, podľa ktorého firma pomôže pri budovaní tých častí sietí, ktoré nie sú kľúčové.

Tento plán však vraj znepokojil britské rezorty vnútra, obrany a zahraničných vecí. Okrem toho aj USA chcú, aby ich spojenci zo spravodajského zoskupenia, v ktorom je aj Británia, Kanada, Austrália a Nový Zéland, vylúčili Huawei z dodávok zariadení pre siete 5G.

Spoločnosť Huawei popiera, že ju kontroluje čínska vláda, alebo že jej práca predstavuje riziká možnej špionáže alebo sabotáže. Firma uviedla, že čaká na formálne oznámenie zo strany vlády o plánoch Británie v oblasti sietí 5G, ale vyjadrila<em> „potešenie, že Veľká Británia naďalej uplatňuje prístup založený na dôkazoch“.</em>

Predseda zahraničného výboru britského parlamentu Tom Tugendhat však na Twitteri napísal, že povolenie firme Huawei, aby budovala časť infraštruktúry pre britskú sieť 5G<em> „vyvolá pochybností spojencov o našej schopnosti zaručiť bezpečnosť dát.“</em> Tugendhat totiž tvrdí, že je ťažké rozlíšiť, čo sú a čo nie sú kľúčové časti sietí 5G.

Viac k témam: Huawei
Zdroj: Webnoviny.sk – Huawei môže dodávať zariadenia pre sieť 5G, rozhodnutie britskej vlády znepokojilo tri ministerstvá © SITA Všetky práva vyhradené.