WELLINGTON 24. apríla (WebNoviny.sk) – Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a francúzsky prezident Emmanuel Macron zorganizujú v máji v Paríži stretnutie, ktorého cieľom bude eliminovať ukazovanie násilných činov extrémizmu a terorizmu na internete.

Ardernová v stredu povedala, že spolu s Macronom požiadajú svetových lídrov a šéfov technologických spoločností, aby podporili takzvanú Christchurchskú výzvu (Christchurch Call) pomenovanú po novozélandskom meste, kde počas marcových útokov zomreli desiatky ľudí.

Na detailoch sa podľa premiérky ešte pracuje, a preto ich zatiaľ nezverejnila. Povedala však, že už hovorila s predstaviteľmi spoločností, ako sú Facebook, Twitter, Microsoft či Google, ako aj so svetovými lídrami. Zároveň vyjadrila nádej, že by mohli v tejto záležitosti dospieť ku konsenzu.

Muž, ktorý 15. marca zastrelil vo dvoch mešitách v meste Christchurch 50 ľudí, vysielal útok naživo prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Mrazivé 17-minútové video sa na internete šírilo a kým ho Facebook odstránil, stihlo si ho pozrieť množstvo ľudí.

Viac k témam: extrémizmus, internet, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Macron a Ardernová po útoku v Christchurchi organizujú stretnutie na ukončenie online terorizmu © SITA Všetky práva vyhradené.