KOLOMBO 24. apríla (WebNoviny.sk) – Mnohí zo samovražedných útočníkov, ktorí počas Veľkonočnej nedele v <a href=“https://www.webnoviny.sk/tag/utok-na-sri-lanke/“>koordinovaných útokoch zabili na Srí Lanke</a> viac ako 350 ľudí, boli veľmi vzdelaní a pochádzali z majetných rodín, uviedol to v stredu minister obrany Ruvan Vidževardene.

Polícia tak identifikovala už osem z deviatich útočníkoch, medzi  ktorými sa nachádzala aj jedna žena.
<h2>Jeden z nich mal právnický titul</h2>
Útočníci boli podľa ministra obrany odídení členovia z dvoch extrémistických moslimských skupín. Srílanskí predstavitelia predtým vinili z útokov jednu extrémistickú skupinu, hoci uvádzali, že útočníci mohli mať podporu od zahraničných militantov.

„<em>Ich zmýšľanie je také, že v tejto krajine môže byť jediným náboženstvom islam</em>,“ pokračoval Vidževardene. „<em>Sú to vcelku dobre vzdelaní ľudia</em>,“ dodal, pričom podľa neho mal najmenej jeden z nich právnický titul a niektorí študovali vo Veľkej Británii a Austrálii.
<h2>Pri vyšetrovaní pomáha aj FBI</h2>
V súvislosti s útokmi zadržali doteraz na Srí Lanke najmenej 60 osôb. Pri vyšetrovaní pomáha aj tím agentov americkej FBI a predstavitelia americkej armády.

Srí Lankou na Veľkonočnú nedeľu otriasla najprv šestica takmer simultánnych explózií v troch kostoloch a troch hoteloch. Neskôr sa ozvali ďalšie dva výbuchy na okraji hlavného mesta Kolombo.

Druhý z nich, na predmestí Dematagoda, si vyžiadal životy troch policajtov, ktorí tam išli na základe tipu vypočuť podozrivých. Všetci atentátnici boli srílanskí občania, no úrady predpokladajú prepojenie na zahraničné siete.

<strong>Zobraziť fotogalériu k článku:</strong><br><a href=“https://www.webnoviny.sk/fotogaleria/sri-lanku-zasiahla-seria-vybuchov/“ target=“_blank“>Srí Lanku zasiahla séria výbuchov</a>

Viac k témam: FBI Federal Bureau of Investigation, teroristický útok, útok na Srí Lanke
Zdroj: Webnoviny.sk – Väčšina samovražedných útočníkov na Srí Lanke bola veľmi vzdelaná, jeden študoval v Británii © SITA Všetky práva vyhradené.