VATIKÁN 28. apríla (WebNoviny.sk) – Pápež František daroval 500-tisíc dolárov (v prepočte takmer 450-tisíc eur) na pomoc migrantom, ktorí uviazli v Mexiku na svojej ceste k hranici Spojených štátov.

Peniaze z fondu

Peniaze pochádzajú z vatikánskeho fondu Halier svätého Petra, ktorý tvoria finančné dary z celého sveta. Fond v stanovisku uvádza, že za rozhodnutím stojí to, že s poklesom medializácie tejto krízy sa znížilo aj poskytovanie pomoci migrantom zo strany vlády a súkromných osôb.

„V tomto kontexte Pápež František daroval 500-tisíc amerických dolárov na pomoc migrantom v Mexiku. Táto suma bude rozdelená medzi 27 projektov v 16 diecézach a mexické náboženské kongregácie, ktoré požiadali o pomoc, aby mohli naďalej poskytovať ubytovanie, jedlo a základné potreby pre našich bratov a sestry,“ oznámil.

Desiatky tisíc ľudí

„V roku 2018 do Mexika vstúpilo šesť karávan, celkovo 75-tisíc ľudí. Bol tiež oznámený príchod ďalších skupín,“ tvrdí tiež vo vyhlásení fond. Ako ďalej uvádza, títo ľudia, ktorí nemôžu vstúpiť do USA, uviazli v Mexiku bez domova a živobytia.

„Katolícka cirkev hostí tisícky z nich v hoteloch v rámci diecéz alebo náboženských kongregácií, poskytuje im základné potreby od ubytovania až po oblečenie,“ vysvetľuje fond. Mnohí migranti tvrdia, že zo svojich vlastí utekajú pred násilím, perzekúciou a chudobou.

Kritizoval Trumpa

Ako pripomína spravodajský portál BBC, pápež v minulosti skritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý chce na južnej hranici USA postaviť múr a odradiť tak migrantov.

František tak nepriamo spravil napríklad v marci, keď odsúdil politických lídrov, ktorí chcú postaviť bariéry, aby zabránili príchodu migrantov. „Stavitelia múrov, či už z ostnatého drôtu alebo tehál, skončia ako väzni medzi múrmi, ktoré stavajú,“ vyjadril sa vtedy pápež.

Viac k témam: migranti
Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež František daroval pol milióna dolárov na pomoc migrantom v Mexiku © SITA Všetky práva vyhradené.