BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – V pondelok má senát správneho kolégia Najvyššieho súdu SR rozhodnúť o ďalšom pôsobení politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Generálna prokuratúra SR podala totiž ešte v máji 2017 žalobu na jej rozpustenie.

Strana je pokračovateľkou pospolitosti

Podaná obžaloba strane vyčíta napríklad prístup k niektorým skupinám občanov, predovšetkým Rómom, ambíciu zriadiť domobranu alebo označovanie NATO, ktorého je SR členom, za zločineckú organizáciu.

Podľa stanoviska GP SR je tiež strana názorovou a ideologickou pokračovateľkou Slovenskej pospolitosti – Národnej strany, ktorú NS SR rozpustil v roku 2006. Na pojednávaní začiatkom apríla sa k návrhu GP SR vyjadrili právni zástupcovi strany, pričom prezentované argumenty odmietli.

Ak členom Slovenskej pospolitosti mohli byť napríklad len slovenskí občania slovenskej alebo slovanskej národnosti, členom ĽS NS môže byť podľa advokáta Radovana Hrádeka každý občan, čo súhlasí so stanovami. Odmietol tiež zameranie strany voči Rómom, pričom podľa neho strana posudzuje každú osobu individuálne na základe jej správania.

Domobrana funguje aj v iných štátoch

Pokiaľ ide o domobranu, tá podľa Hrádeka funguje aj v iných štátoch, napríklad vo Švajčiarsku, nemá pri tom napríklad nahradiť políciu, ale spolupracovať s ňou. Hrádek tiež odmietol, že by strana mala v úmysle odstrániť demokratické zriadenie. „Žalovaný chce, aby v praxi fungovala skutočná demokracia oproti dnešnej pseudodemokracii,“ vyhlásil.

Pred súdom vystúpil aj Marian Kotleba ako štatutár strany. Prokuratúra podľa neho v žalobe dostatočne neuviedla, prečo by mal byť strana ohrozením pre demokraciu alebo ústavu. „Ohrozením demokracie by bolo zrušenie parlamentnej strany,“ vyhlásil.

ĽS NS sa po parlamentných voľbách v marci 2016 dostala do parlamentu, pričom získala 14 mandátov. Po odchode jedného z poslancov z poslaneckého klubu ich má momentálne 13. Traja poslanci strany čelili v aktuálnom volebnom období trestnému stíhaniu pre extrémistické trestné činy. Prípady však ešte nie sú právoplatne ukončené.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pojednávanie Najvyššieho súdu SR o rozpustení Ľudovej strany Naše Slovensko

Viac k témam: Generálna prokuratúra SR, generálny prokurátor, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, Najvyšší súd SR, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd rozhodne o osude kotlebovcov, Ľudovej strane Naše Slovensko hrozí zrušenie © SITA Všetky práva vyhradené.