KUALA LUMPUR 6. mája (WebNoviny.sk) – Brunej nebude trestať homosexuálny styk alebo cudzoložstvo smrťou ukameňovaním, ako vopred avizoval. Stať sa tak malo na základe kontroverzných zákonov, ktoré začali platiť v apríli.

Moratórium bude platiť aj naďalej

Sultán Hassanal Bolkiah však v nedeľu oznámil, že moratórium na trest smrti, ktoré v krajine platilo niekoľko desaťročí, bude platiť aj naďalej. Toto oznámenie prišlo deň pred začiatkom moslimského posvätného mesiaca ramadán.

Rozhodnutie nasledovalo po vlne pobúrenia, ktorú vyvolali nové zákony vychádzajúce z prísneho islamského trestného práva šaría.

Sultán v nedeľu povedal, že si je vedomý „mnohých otázok a nesprávneho výkladu„, ktoré zavedenie trestného zákonníka sprevádza. Trval však na tom, že nie je žiadny dôvod na obavy.

Bojkot celebrít

Okrem štátov a vlád proti zavedeniu nových zákonov v Bruneji protestovali aj ľudskoprávni aktivisti a celebrity, medzi nimi napríklad George Clooney, Elton John a Ellen DeGeneres.

Tí zároveň vyzvali na bojkot deviatich hotelov v Spojených štátoch a v Európe s väzbami na brunejského sultána. Sultán Hassanal Bolkiah vládne v na ropu bohatej ázijskej monarchii neobmedzenou mocou.

Viac k témam: cudzoložstvo, homosexuáli, trest smrti
Zdroj: Webnoviny.sk – Brunej mal trestať homosexuálny styk smrťou ukameňovaním, zákony vyvolali vlnu pobúrenia © SITA Všetky práva vyhradené.