BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Do Fondu na podporu vzdelávania pribudne nový druh pôžičky – stabilizačná pôžička ako forma sociálnej podpory vybraných skupín študentov vysokých škôl, ktorí štúdiom zvoleného študijného programu získajú kvalifikačný predpoklad na výkon povolania ohrozeného nedostatkom pracovných síl v Slovenskej republike. Vládny návrh novely zákona o Fonde na podporu vzdelávania v piatok schválil parlament.

Zoznam nedostatkových povolaní

Nedostatkové regulované povolania budú každoročne zverejnené v zozname nedostatkových povolaní. Zoznam bude vytvárať Inštitút vzdelávacej politiky (organizácia ministerstva školstva) v spolupráci s ministerstvom práce a s príslušným ústredným orgánom štátnej správy, do ktorého vecnej pôsobnosti bude výkon nedostatkového povolania patriť.

Podľa ministerstva školstva je podnetom na predloženie návrhu novely zákona o fonde prioritná potreba prijať opatrenia na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, najmä zdravotných sestier v systéme zdravotníctva.

Pre študentov vysokých škôl

Jedným z týchto opatrení je poskytovanie pôžičky študentom študijného odboru ošetrovateľstvo prostredníctvom fondu.

Fond na podporu vzdelávania ako neštátny účelový fond poskytuje v súčasnosti pôžičky študentom vysokých škôl, pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom v regionálnom školstve a zamestnancom vysokej školy, ktorí do dňa doručenia žiadosti dosiahnu vek najviac 35 rokov a sú vysokoškolskými učiteľmi, výskumnými pracovníkmi vysokej školy alebo umeleckými pracovníkmi vysokej školy. Zákon nadobudne účinnosť 1. júna 2019.

Viac k témam: Fond na podporu vzdelávania, pôžička, študenti
Zdroj: Webnoviny.sk – Do Fondu na podporu vzdelávania pribudne nová pôžička, bude určená len pre niektorých študentov © SITA Všetky práva vyhradené.