JERUZALEM 10. mája (WebNoviny.sk) – Izrael opätovne povolil rybolov pri pobreží Pásma Gazy. Urobil tak po dohode o prímerí s tamojším vládnucim militantným hnutím Hamas, ktorá viedla k ukončeniu najkrvavejších bojov medzi týmito dvoma nepriateľmi od vojny v roku 2014.

Izraelský orgán COGAT zodpovedný za civilné otázky na palestínskych územiach v piatok uviedol, že Izrael rozšíri palestínske teritórium pre rybolov na maximálne 12 námorných míľ, aby „predišiel zhoršeniu humanitárnych podmienok“ v Pásme Gazy.

Prímerie, sprostredkované Egyptom, Katarom a Organizáciou Spojených národov, upokojilo situáciu po tom, ako počas víkendu prišlo o život 25 Palestínčanov a štyria občania Izraela.

Očakáva sa, že dohoda o prímerí bude zahŕňať aj opatrenia na ekonomickú pomoc pre obyvateľov Pásma Gazy, ktorí od roku 2007, keď kontrolu nad územím prevzal Hamas, trpia paralyzujúcou izraelsko-egyptskou blokádou.

Viac k témam: Izrael, Palestína, palestínske hnutie Hamas
Zdroj: Webnoviny.sk – Izrael po dohode o prímerí s Hamasom opäť povolil rybolov pri pobreží Pásma Gazy © SITA Všetky práva vyhradené.