BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Čína oznámila, že zavedie clá na americké tovary v hodnote 60 mld. USD s účinnosťou od 1. júna. Čínske clá sa budú uplatňovať voči viac ako päť tisíc tovarom z USA, pričom budú na úrovni 5 až 25 percent.

Reakcia na krok USA

Tento krok Pekingu prichádza tri dni po tom, ako USA viac ako zdvojnásobili clá na dovoz tovarov z Číny v hodnote 200 mld. USD.

Čína „sa nikdy nepoddá vonkajšiemu tlaku„, povedal na tlačovej konferencii v Pekingu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Geng Šuang. Informuje o tom portál bbc.com.

Akcie na Wall Street klesli

Akcie na Wall Street po ohlásení čínskeho rozhodnutia pred otvorením riadneho obchodovania klesli, čo signalizuje veľké straty trhu po otvorení burzy.

Osobitne tvrdo boli postihnuté akcie automobiliek, pričom firmy Ford a General Motors smerujú k tomu, že na začiatku obchodovania klesnú najmenej o dve percentá.

Na európskych akciových trhoch sa prehĺbili straty. Britský index FTSE 100 sa nachádzal nižšie o zhruba 0,5 percenta a indexy vo Frankfurte a Paríži strácali viac ako jedno percento.

(1 EUR = 1,123 USD)

Viac k témam: clá, Ford, General Motors (GM), Spojené štáty americké, Wall Street
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína uvalí odvetné clá na americké tovary, rozhodnutie tvrdo postihlo akcie automobiliek © SITA Všetky práva vyhradené.