gtag('config', 'UA-130501671-1');

PEKING 16. mája (WebNoviny.sk) – Čína vyhlásila, že bude „rozhodne chrániť“ čínske firmy po tom, ako Washington označil za bezpečnostné riziko firmu Huawei, ktorá je dodávateľom telekomunikačných zariadení.

Žiadajú ukončiť nevhodný prístup

Zároveň zaviedol obmedzenia na predaj amerických technológií tejto spoločnosti. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lu Kang krok Washingtonu kritizoval ako „zneužitie opatrení na kontrolu exportu“.

„Vyzývame USA, aby ukončili nevhodný prístup,“ povedal hovorca čínskeho rezortu diplomacie. „Čína prijme ďalšie nevyhnutné opatrenia, aby rozhodne chránila legitímne práva a záujmy čínskych firiem,“ dodal.

Spochybňujú vyjednávania o obchode

Analytici upozornili, že kontrola exportu môže zhoršiť americko-čínsky obchodný konflikt. Tieto reštrikcie sú „vážnou eskaláciou, ktorá spochybňuje perspektívu pokračovania vyjednávaní o obchode,“ uviedli v správe analytici Eurasia Group.

„Ak sa s touto situáciou nebude zaobchádzať opatrne, pravdepodobne vystaví americké a čínske firmy novým rizikám,“ konštatujú analytici Eurasia Group.

Viac k témam: clá USA, obchodná vojna, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Peking chce chrániť čínske firmy po tom, ako USA označili Huawei za bezpečnostné riziko © SITA Všetky práva vyhradené.