gtag('config', 'UA-130501671-1');

WASHINGTON 16. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump vyhlásil stav núdze, aby ochránil americké telekomunikačné siete pred „zahraničnými protivníkmi“.

Zákaz namierený proti Huawei

Prezident podpísal výkonné nariadenie, ktoré zakazuje americkým spoločnostiam používať zahraničné telekomunikačné zariadenia, o ktorých sa predpokladá, že môžu predstavovať riziko pre národnú bezpečnosť.

Zákaz sa menovite nevzťahuje na žiadnu spoločnosť, je však očividne namierený proti čínskemu technologickému koncernu Huawei.

Viaceré krajiny, medzi nimi USA, vyjadrili v posledných mesiacoch obavy, že čínska vláda využíva produkty Huawei na sledovanie.

Cieľom nariadenia je vraj chrániť Ameriku

Biely dom v stanovisku uviedol, že cieľom nariadenia je „chrániť Ameriku pred zahraničnými protivníkmi, ktorí aktívne a vo zvýšenej miere vytvárajú a zneužívajú zraniteľnosti v informačných a komunikačných technológiách a službách“.

Krok Washingtonu s veľkou pravdepodobnosťou prispeje k ďalšiemu zhoršeniu vzťahov s Pekingom, ktoré už značne zaťažuje aktuálna colná vojna. Čínsky technologický gigant rozhodnutie USA kritizoval a uviedol, že zákaz len poškodí amerických spotrebiteľov a spoločnosti.

Viac k témam: americký prezident, Huawei, Peking
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Trump vyhlásil stav núdze, tento krok zrejme prispeje k ďalšiemu zhoršeniu vzťahov s Čínou © SITA Všetky práva vyhradené.