gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Vo veku 102 rokov zomrel významný americký architekt čínskeho pôvodu I.M. Pei, ktorý navrhol napríklad sklenenú pyramídu v parížskom Louvri.

Jeho úmrtie vo štvrtok potvrdil hovorca architektonickej spoločnosti Pei Cobb Freed & Partners Marc Diamond. Architektov syn Li Chung Pei pre denník The New York Times uviedol, že zomrel cez noc.

Pracoval aj pre americkú vládu

Ieoh Ming Pei sa narodil 26. apríla 1917 v Kantone. V osemnástich rokoch sa presťahoval do Spojených štátov, kde študoval na Pennsylvánskej univerzite, Massachusetts Institute of Technology aj na Harvardovej univerzite.

Počas druhej svetovej vojny pracoval pre americkú vládu ako výskumný pracovník a neskôr začal pracovať ako architekt. Svoju firmu založil v roku 1955.

Peiova práca je známa dôrazom na precíznu geometriu, hladké povrchy a prirodzené svetlo, pričom architekt rád používal materiály ako sklo a oceľ v kombinácii s betónom. Počas svojej kariéry navrhol rôzne druhy budov, okrem iných úrady, školy či hotely, v Severnej Amerike, Ázii aj Európe.

Držiteľ viacerých ocenení

Okrem pyramídy v Louvri, ktorá svojho času vyvolala kontroverziu, sa medzi jeho projekty radia napríklad aj radnica v Dallase, Múzeum islamského umenia v katarskej Dauhe, Rock’n’rollová sieň slávy v Clevelande alebo mrakodrap Čung-jin ta-ša v Hongkongu, kde sídli Bank of China.

I.M. Pei získal počas svojej kariéry viacero ocenení vrátane Zlatej medaily AIA, ktorú udeľuje Americký inštitút architektov, či Pritzkerovej ceny za architektúru. Za finančnú odmenu 100-tisíc dolárov, ktorú v roku 1983 dostal za druhú spomínanú cenu, začal štipendijný fond pre čínskych študentov, aby mohli študovať architektúru v Amerike.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: Múzeum Louvre Paríž, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 102 rokov zomrel architekt Ieoh Ming Pei, autor sklenenej pyramídy v Louvri © SITA Všetky práva vyhradené.