gtag('config', 'UA-130501671-1');

KODAŇ 20. mája (WebNoviny.sk) – Švédske úrady v pondelok požiadali o príkaz na zadržanie zakladateľa portálu WikiLeaks Juliana Assangea, ktorý je v súčasnosti vo väzbe vo Veľkej Británii. Oznámila to švédska prokurátorka Eva-Marie Persson.

Ak sa ho súd vo Švédsku rozhodne zadržať pre podozrenia zo znásilnenia, ona podľa jej slov na neho vydá európsky zatykač. Termín pojednávania o zadržaní 47-ročného Austrálčana, ktoré by sa malo konať na okresnom súde v Uppsale, ešte zatiaľ neoznámili.

O jeho vydanie žiadajú aj Spojené štáty

Vývoj situácie by mohol viesť v budúcnosti k možnej ťahanici medzi Švédskom a USA o vydanie Assangea zo Spojeného kráľovstva. Spojené štáty žiadajú o jeho vydanie za údajné sprisahanie s cieľom preniknúť do počítača Pentagonu.

Persson uviedla, že o akomkoľvek konflikte medzi európskym zatykačom a americkou žiadosťou o vydanie rozhodnú britské úrady.

Vyšetrovanie údajného znásilnenia

Švédski prokurátori 13. mája znovu otvorili predbežné vyšetrovanie Assangea v prípade údajného znásilnenia. Zo sexuálnych trestných činov ho obvinili dve ženy po jeho návšteve krajiny v roku 2010, on však ich tvrdenia popiera.

V prípade údajného nevhodného sexuálneho správania po siedmich rokoch uplynula premlčacia doba, no zostali obvinenia zo znásilnenia, na ktoré vyprší zákonná lehota v auguste 2020.

Švédske úrady Assangeovo vyšetrovanie zastavili, pretože v tom čase žil na ekvádorskej ambasáde v Londýne a neexistovala podľa nich šanca na vydanie do Švédska.

Ekvádor mu odobral azyl

Assange sa od júna 2012 ukrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne práve pre obavy z vydania do Švédska alebo Spojených štátov. Jedenásteho apríla tohto roku mu však Ekvádor odobral azyl.

Dôvodom bolo „opakované porušovanie medzinárodných dohôd a denných protokolov„. V súčasnosti si odpykáva 50-týždňový trest odňatia slobody za porušenie podmienok prepustenia na kauciu.

Viac k témam: sexuálne zneužitie, WikiLeaks, zadržanie, zatykač
Zdroj: Webnoviny.sk – Švédsko požiadalo o príkaz na zadržanie Assangea, opäť otvorili prípad údajného znásilnenia © SITA Všetky práva vyhradené.