gtag('config', 'UA-130501671-1');

WASHINGTON 20. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump pohrozil Iránu, že vypuknutie konfliktu medzi oboma krajinami by znamenalo jeho koniec. „Ak chce Irán bojovať, bude to jeho oficiálny koniec,“ uviedol Trump v nedeľnom tweete.

Islamskej republike zároveň odkázal, aby sa „Spojeným štátom už nikdy viac nevyhrážala“. Washington poslal do Perzského zálivu v uplynulých dňoch ďalšie vojenské lode a lietadlá.

Trump nechce konflikt

Vyjadrenia amerického prezidenta predstavujú posun oproti posledným pokusom bagatelizovať možnosť vypuknutia vojenského konfliktu.

Len pred niekoľkými dňami totiž Trump svojim poradcom povedal, že nechce, aby americký tlak na Irán prerástol do konfliktu. Minulý štvrtok na otázku novinárov, či USA pôjdu do vojny, Trump odpovedal: „Dúfam, že nie“.

Irán na vojnu nepomýšľa

Irán sa rovnako pokúša zľahčovať obavy vyplývajúce z narastajúceho napätia medzi oboma krajinami. V sobotu iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf uviedol, že Irán na vojnu nepomýšľa.

Najnovšie napätie súvisí s hrozbou Iránu, že ak do dvoch mesiacov nevznikne nová dohoda o obmedzení iránskeho jadrového programu, Teherán odstúpi od existujúcej dohody. USA tak spravili už minulý rok.

Viac k témam: americký prezident, Perzský záliv, Vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Vojna bude znamenať váš koniec, pohrozil Iránu prezident Trump © SITA Všetky práva vyhradené.