gtag('config', 'UA-130501671-1');

BANSKÁ BYSTRICA 21. marca (WebNoviny.sk) – Na dokončenie rekonštrukcie Materskej školy (MŠ) na Daxnerovej ulici vo Fiľakove žiada samospráva dotáciu 152-tisíc eur z Environmentálneho fondu. V rámci nového projektu chcú na jednej časti budovy vymeniť zvyšné okná a dvere, zatepliť fasádu aj strechu.

Do projektu investuje aj mesto

V prípade schválenia projektu by s prácami mohli začať už v júli a potrvajú do októbra tohto roka. Celkové náklady na projekt sú viac ako 184-tisíc eur, pričom okrem 152-tisícovej dotácie by mesto investovalo viac ako 32-tisíc eur.

Z nich by sme hradili menšie práce, akými sú vytvorenie spevnených plôch, demontáž a montáž parapetných dosiek, mreží a rebríkov, markízy, sieťky proti hmyzu, žalúzií, odstránenie starých náterov z kovových doplnkových konštrukcií a ich nové nátery, demontáž a montáž exteriérových svietidiel a ďalšie,“ informoval primátor mesta Fiľakovo Attila Agócs.

Vymenia staré okná

Materskú školu na Daxnerovej ulici tvoria dva bloky, pričom predmetom podanej žiadosti je blok B, ktorý je zložený z dvoch funkčných častí. V dvojpodlažnej časti sú situované triedy, šatne, kuchyňa a hygienické priestory.

V prízemnej časti sú administratívno-hospodárske priestory. Podľa primátora Agócsa chcú po úspešnom ukončení projektu hľadať možnosti aj na rekonštrukciu bloku A.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Klaudia Kovácsová, v posledných rokoch už samospráva investovala do zvýšenia kapacity škôlky a vymenila časť okien a dverí.

Výmenu niektorých dverí a okien v uplynulých rokoch hradilo mesto z vlastných zdrojov a v rámci projektu, v ktorom tiež zvýšilo kapacitu škôlky o 20 detí. „Už počas tohto leta vymeníme zvyšné staré okná aj na budove A. Použijeme na to dotáciu 25-tisíc eur z minuloročného výjazdového rokovania vlády SR vo Fiľakove,“ dodal.

Prispejú k ochrane životného prostredia

Podľa primátora by realizáciou projektu dosiahli zníženie emisií skleníkových plynov o približne 59 percent.

Popri znížení energetickej náročnosti znížime tiež emisie CO2 o 12 ton za rok. Projekt teda nebude mať vplyv len na hospodárenie mesta, trvalo udržateľné hospodárenie s energiami či komfort pre deti a pedagógov, ale prispeje aj k ochrane životného prostredia,“ uzavrel Agócs.

Viac k témam: materská škola, rekonštrukcia, škôlka, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk – Fiľakovo chce pokračovať v rekonštrukcii škôlky, prispeje aj k ochrane životného prostredia © SITA Všetky práva vyhradené.