gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Vylúčenie projektov LGBTI komunity z okruhu štátnej podpory je netransparentné a diskriminačné. Konštatuje to Kunsthalle Bratislava v stanovisku, v ktorom sa zároveň dištancuje od týchto postupov ministerstva kultúry.

Kultivujú spoločnosť

Pravidelné podujatia ako Filmový festival inakosti či Dúhový Pride podľa Kunsthalle kultivujú našu spoločnosť, vzdelávajú a prinášajú pozitívne povedomie občanov o minorite prostredníctvom umenia a kultúry.

„Prítomnosť a tradíciu týchto podujatí v slovenskom prostredí považujeme za mimoriadne potrebnú a prínosnú. Nerešpektovanie odporúčaní odbornej komisie v grantovom programe pre znevýhodnené skupiny a plošné vylúčenie projektov s LGBTI tematikou je bezprecedentným prejavom arogancie moci na úkor kultúrnej diverzity a ľudských práv. Na znak podpory a spolupatričnosti Kunsthalle Bratislava rozsvietila fasádu budovy Domu umenia v symbolických farbách dúhy,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla PR manažérka Kunsthalle Bratislava Katarína Kručay Hornáková.

V stanovisku takisto vyjadrujú podporu Petícii za odvolanie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej pre zasahovanie do odborných procesov a nekompetentnosť, ako aj iniciatíve Stojíme pri kultúre: Za odvolanie ministerky kultúry.

Funkčné a kompetentné ministerstvo

„Umenie a kultúra na Slovensku potrebujú funkčné a kompetentné ministerstvo ako hlavného partnera, ktorý jej nebude hádzať polená pod nohy, ale naopak ju bude so záujmom podporovať v celej škále jej rozmanitosti,“ uzavrela Kručay Hornáková.

Ministerka kultúry rozhodla, že ani jeden z projektov predložených organizáciami zastupujúcimi LGBTI ľudí v dotačnom programe pre oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva nebude finančne podporený, a to napriek odporúčaniu hodnotiacej komisie.

Upozornila na to minulý týždeň Iniciatíva Inakosť. Rezort kultúry oznámil, že bolo vypísané 2. kolo výzvy dotačného programu. „Podmienky programu sú upravené tak, že sa doň môžu prihlásiť všetci neúspešní uchádzači z 1. kola,“ uviedlo ministerstvo.

Viac k témam: Kunsthalle Bratislava, LGBTI, minister kultúry SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Vylúčenie projektov LGBTI je diskriminačné, Kunsthalle sa dištancuje od postupov ministerstva © SITA Všetky práva vyhradené.