gtag('config', 'UA-130501671-1');

KOŠICE 21. mája (WebNoviny.sk) – Zástupcovia odborárov a vedenie U.S. Steel Košice (USSK) sa v utorok stretli na druhom rokovaní za prítomnosti sprostredkovateľky.

„Dnes mediátorka prišla s návrhom rastu tarifnej mzdy každému zamestnancovi o 35 eur k prvému aprílu 2019 a zároveň v druhom spornom bode prišla s návrhom nenavyšovať variabilnú mesačnú platbu o jedno percento, to znamená, aby ostala vo výške deväť percent,“ uviedol po rokovaniach predseda Rady odborov OZ KOVO U. S.Steel Košice Juraj Varga.

Protest za vyššie platy

Pred budovou, kde prebiehalo rokovanie, sa zišlo niekoľko stoviek protestujúcich zamestnancov požadujúcich vyššie mzdy.

„Zamestnávateľ a tak isto aj my, odborová organizácia OZ KOVO a všetky združené výbory, podľa nášho štatútu musia schváliť nadpolovičnou väčšinou a teda vyhlásiť súhlas, alebo nesúhlas k navrhovanej mediátorskej ponuke,“ dodal Varga.

Ako ďalej uviedol, otázka štvordňového pracovného týždňa, ktorý by mal podľa dohody skončiť na konci mája, na utorňajšom rokovaní otvorená nebola. Ďalšie rokovanie je naplánované na prvý júnový týždeň.

Vyjednávanie bolo vraj sporné

Kolektívne vyjednávanie dodatku č. 6 k platnej Kolektívnej zmluve, ktoré sa začalo v januári tohto roku, bolo v apríli vyhlásené za sporné a bola k nemu prizvaná sprostredkovateľka určená Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Samostatné stretnutia oboch vyjednávajúcich strán so sprostredkovateľkou sa konali 9. mája a v stredu 15. mája sa prvýkrát stretli všetci spoločne.

Ako reakciu na stagnujúce vyjednávanie vyhlásila Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice 8. apríla štrajkovú pohotovosť. Ani po deviatich kolách kolektívneho vyjednávania sa nepodarilo zamestnávateľovi a odborárom dospieť k dohode.

Viac k témam: OZ KOVO U.S.Steel Košice, platy, U.S. Steel
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnancom U.S. Steel Košice by sa mohli tarifné mzdy zvýšiť o 35 eur, navrhla mediátorka © SITA Všetky práva vyhradené.