gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR hazardujú s ochranou práv občanov Slovenskej republiky. Uvádza to organizácia Via Iuris v reakcii na opakovanú voľbu kandidátov na post ústavných sudcov, ktorá sa skončila neúspešne.

Vybrali len štyroch kandidátov

Parlament vybral v utorok, respektíve v stredu iba štyroch uchádzačov, pričom požadovaných bolo desať. V utorok uspel okrem Pavla Boroňa aj Marek Tomašovič a Martin Vernarský, ktorý získal najviac hlasov. V stredu doplnil trojicu advokát Patrik Palša. Na Ústavnom súde SR v súčasnosti chýbajú šiesti sudcovia z trinástich.

Via Iuris sa tiež domnieva, že zákonodarcovia mali dostatok času na spoločné rokovanie a dohodu. Plné obsadenie košického súdu nepriniesli ani tri dvojkolové voľby. Celý proces sa zopakuje po štvrtýkrát aj s verejným vypočutím uchádzačov.

Stredajšiu voľbu označil za zlyhanie poslancov aj prezident Andrej Kiska, ktorý sa ešte pri prvých zvolených uchádzačoch vyjadril, že počká až na konečný menoslov, teda 18 kandidátov. V troch doterajších voľbách mu poslanci poskytli iba dvanásť mien.

Mimoriadne nezodpovedný prístup

„Poslanci parlamentu ani v treťom kole nezvolili potrebný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Z 24 uchádzačov bolo jednoznačne možné zvoliť 10 vhodných kandidátov. Naďalej teda hrozí, že ústavný súd nebude môcť prijímať rozhodnutia o najzávažnejších prípadoch – napríklad o protiústavnosti zákonov alebo o platnosti volieb. Budú sa zároveň ešte viac predlžovať prieťahy pri rozhodovaní o ochrane práv bežných občanov,“ uviedli právnici z Via Iuris.

Podľa organizácie mali poslanci dosť času na to, aby našli vhodných uchádzačov. V troch voľbách sa uchádzalo o najcennejší sudcovský talár takmer 50 kandidátov.

„Je nepochopiteľné, čo bráni časti poslancov NR SR, aby zvolili potrebný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu. Je namieste pýtať sa, na čo časť poslancov čaká a za akých okolností sú ochotní zvoliť potrebný počet kandidátov. Ide o pokračujúci mimoriadne nezodpovedný prístup časti poslancov parlamentu, ktorý vážne ohrozuje ochranu práv občanov a právneho štátu. V tejto situácii je podľa nás neakceptovateľné nezvoliť potrebný počet kandidátov,“ uviedla Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s Via Iuris.

Nie je nateraz zrejmé, či poslanci stihnú štvrtú voľbu sudcov ešte pred letnou prestávkou.

Viac k témam: VIA IURIS, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Hazardujú s ochranou práv Slovákov, Via Iuris kritizuje postoj poslancov pri voľbe ústavných sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.