gtag('config', 'UA-130501671-1');

NITRA 22. mája (WebNoviny.sk) – Obyvateľov najväčšieho nitrianskeho sídliska Klokočina čakajú od mája do septembra rozkopávky, ktoré súvisia s modernizáciou vykurovacieho systému.

Investíciu realizuje Nitrianska teplárenská spoločnosť, a.s. postupne na sídliskách Klokočina a Diely od roku 2018, teraz prišla na rad výstavba centrálneho rozvodu tepla s domovými odovzdávacími stanicami na Klokočine.

Zhotoviteľom diela je spoločnosť Metrostav Praha, ktorá už začala s prácami. Teplárne jej zaplatia 15 631 127 eur plus DPH. Práce bude realizovať v štyroch etapách počas rokov 2019, 2020, 2021 a 2022, vždy v rovnakom období do 1. septembra. V roku 2018 realizovalo stavebné práce Združenie NTS, s.r.o. za 650-tisíc eur bez DPH.

Modernizácia prinesie úsporu nákladov

Modernizácia vykurovacieho systému na sídliskách Klokočina a Diely sa dotkne viac ako 10-tisíc bytov a zhruba 26-tisíc obyvateľov. Podľa slov hovorcu mesta Tomáša Holúbeka prinesie úsporu nákladov pre obyvateľov, nižšiu poruchovosť aj vlastnú reguláciu kúrenia a teplej vody pre každú obytnú budovu zvlášť.

Stavebnou činnosťou budú počas najbližšieho obdobia najviac dotknuté ulice Benkova, Alexyho, Jurkovičova, Bazovského, Borodáčova a Mikovíniho. Obyvatelia budú mať obmedzený pohyb v okolí obytných domov.

Bez toho to, bohužiaľ, nejde. Výmena potrubí je veľkým estetickým aj funkčným zásahom, ktorý dočasne zníži pohodlie obyvateľov v okolí. V konečnom dôsledku to však obyvatelia ocenia, pretože ušetria na tepelných únikoch,“ povedal Henrich Varga z nitrianskej radnice.

Nižšie tepelné straty

Viac ako 40-ročné potrubie nahradí postupne na celej Klokočine a Dieloch nové, vďaka ktorému budú mať obyvatelia oboch sídlisk nižšie tepelné straty.

Nové potrubie má signalizáciu, takže v prípade úniku budeme presne vedieť, kde zasiahnuť. Pri opravách budeme postupovať rýchlejšie, ale v prvom rade bude nižší počet porúch,“ uviedol člen predstavenstva Nitrianskej teplárenskej spoločnosti Pavol Abrhan.

Každá obytná budova dostane vlastnú odovzdávaciu stanicu tepla. „Pre obyvateľov to znamená výrazné zvýšenie komfortu bývania. Každá bytovka si bude môcť samostatne nastaviť dátum a teplotu vykurovania, ale aj čas na ohrev teplej vody,“ doplnil Abrhan.

Projekt si vyžiada aj výrub drevín

Projekt má priniesť zníženie potreby primárnej energie o 15 až 20 percent. Množstvo produkovaných emisií CO2 by sa malo znížiť o 25 až 30 percent.

Teplárne týmto projektom nadväzujú na rekonštrukciu tepelných zariadení, ktorú robili v rokoch 2005 a 2006 na sídlisku Chrenová. Nitra sa má stať jedným z najmodernejšie vykurovaných miest na Slovensku.

Projekt si vyžiada aj výrub drevín. Nitrianska teplárenská spoločnosť zaplatila mestu za to finančnú náhradu. Tú radnica použije na výsadbu nových stromov v lokalitách, ktoré budú dotknuté stavebnými prácami.

Mladé stromy, ktoré rastú na trasách teplovodov, presadia na náhradné miesta. „Na ochrane prírody nám záleží, preto správa Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie priebežne sleduje prítomnosť vtáčích hniezd a chránených živočíchov,“ dodal Varga.

Viac k témam: modernizácia, Nitrianska teplárenská spoločnosť a.s.
Zdroj: Webnoviny.sk – Nitrianske teplárne modernizujú vykurovací systém, obyvateľov Klokočiny čakajú rozkopávky © SITA Všetky práva vyhradené.