gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Národná rada si opäť nesplnila svoju povinnosť a nezvolila 10 kandidátov na ústavných sudcov.

Prezident Andrej Kiska pred mesiacom pri menovaní troch sudcov ústavného súdu povedal, že sa rozhodol pre núdzové a výnimočné riešenie, aby zabezpečil riadny chod ústavných orgánov a ďalších sudcov vymenuje, až keď poslanci doplnia potrebný počet kandidátov tak, ako to od nich vyžaduje ústava. Uvádza sa to v stanovisku prezidenta, ktoré agentúre SITA poskytol prezidentov hovorca Roman Krpelan.

Nerozumie poslancom

Advokát Patrik Palša je jediným, koho v stredu poslanci v tajnej voľbe zvolili za kandidáta na ústavného sudcu. Keďže poslanci v utorok nezvolili požadovaný počet, čiže desať kandidátov, voľba sa zopakovala. V utorok podvečer zvolili trojicu kandidátov. Pavol Boroň získal 76 hlasov, Martin Vernarský 113 a Marek Tomašovič dostal 91 hlasov.

Prezident Kiska uviedol ešte v stredu pri príležitosti menovania sudcov všeobecných súdov bez časového obmedzenia, že nerozumie poslancom Národnej rady SR, ktorí ani na tretí pokus nezvolili dostatočný počet ústavných sudcov.

„Úprimne sa priznám, že som prestal rozumieť tomu, čo sa dnes v národnej rade v súvislosti s voľbou kandidátov na ústavných sudcov odohráva. Chcel by som aj tu dnes využiť túto príležitosť a po niekoľkýkrát opäť pripomenúť, že je základnou povinnosťou poslancov národnej rady zvoliť ďalších sedem kandidátov,“ povedal prezident.

Chýbajú šiesti sudcovia

Na Ústavnom súde SR v súčasnosti chýbajú šiesti sudcovia z trinástich. Košická inštitúcia má tiež nového predsedu, ktorým sa stal advokát Ivan Fiačan. Jeho zástupcom je bývalý predseda Okresného súdu v Galante Ľuboš Szigeti.

NR SR musí prezidentovi zvoliť dvojnásobný počet kandidátov, ako je voľných miest. Z nich prezident vyberie ústavných sudcov. Onedlho Kisku vystrieda nová prezidentka Zuzana Čaputová. Úradu sa ujme 15. júna.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska vymenuje ďalších ústavných sudcov len, ak poslanci doplnia počet kandidátov © SITA Všetky práva vyhradené.