gtag('config', 'UA-130501671-1');

VIEDEŇ 22. mája (WebNoviny.sk) – Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen uviedol do funkcií nových technokratických ministrov, ktorí nahradili politikov krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Tí vládu opustili v súvislosti so škandálom, do ktorého je namočený ich bývalý líder Heinz-Christian Strache. Ostáva však nejasné, či kancelár Sebastian Kurz prežije hlasovanie o vyslovení nedôvery, ktoré voči nemu iniciovala opozícia. To je naplánované na pondelok.

Van der Bellen dočasných ministrov vyzval, aby prispeli k tomu, že „Rakúsko bude zohrávať v Európskej únii konštruktívnu rolu„. Medzi novými ministrami je napríklad dočasný šéf rezortu vnútra Eckart Ratz, ktorý predtým stál na čele jedného z najdôležitejších rakúskych súdov.

Rakúsko smeruje k predčasným parlamentným voľbám. Kurz požiadal prezidenta o ich vypísanie po tom, čo niekdajší vicekancelár a šéf FPÖ v sobotu rezignoval na svoju funkciu. Tomu predchádzalo zverejnenie videa, v ktorom ponúka vládne zákazky údajnej ruskej investorke. Voľby sa pravdepodobne uskutočnia v septembri.

Viac k témam: FPÖ Slobodná strana Rakúska, hlasovanie o nedôvere
Zdroj: Webnoviny.sk – Rakúsky prezident uviedol do funkcií nových ministrov, nahradili politikov krajne pravicovej FPÖ © SITA Všetky práva vyhradené.