gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Ministerstvo životného prostredia si Svetový deň včiel a Medzinárodný deň biodiverzity pripomenulo v obchode pri prázdnom regáli. Chceli tak poukázať na význam opeľovačov pre produkciu potravín, keďže v Európe je ohrozených 40 percent včiel a 30 percent motýľov.

Ak nebudú opeľovače, nebude potrava

Medzinárodný deň biodiverzity si pripomíname v stredu, Svetový deň včiel bol 20. mája. Ako v stredu uviedol minister životného prostredia László Sólymos, na zachovanie biodiverzity vyhlásili výzvu za 22 miliónov eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Agentúru SITA o tom informoval Slavomír Held z komunikačného odboru envirorezortu.

Ak nebudú opeľovače, nebude potrava a potom ani život. V stredu sa o tom mohli presvedčiť zákazníci jedného z najväčších hypermarketov v bratislavskom Lamači, kde ministerstvo životného prostredia ukázalo, ako by vyzerala ponuka, ak by včely a motýle vymizli. Na zákazníkov tak čakal pohľad na prázdne regály.

Včely sú ohrozené

„Populácia včiel a motýľov, ktoré patria ku kľúčovým opeľovačom, je ohrozená. Konkrétne je v Európe ohrozených až 40 percent včiel a 30 percent motýľov. A Slovensko nie je výnimkou. Na druhej strane, takmer 75 percent plodín závisí práve od opeľovačov. Tam, kde klesá populácia opeľovačov, plodiny dosahujú menší rast a vykazujú horšiu stabilitu,“ uviedol Sólymos.

Opeľovače sú neoddeliteľnou súčasťou zdravých ekosystémov, majú významnú úlohu pre udržateľné poľnohospodárstvo a výrobu potravín. Bez práce opeľovačov by na pultoch chýbalo ovocie, zelenina, koreniny, oleje, ovocné šťavy, džúsy, kakao, všetky výrobky s cukrom, kvalitné mäso, mak, káva, čaj, horčica, víno, pivo, medové produkty, oblečenie z bavlny či výrobky z kaučuku.

Voľne žijúce a domestikované opeľovače zároveň prispievajú k ochrane biodiverzity, teda prírodnej rozmanitosti. Tým významne prispievajú k zdravému životnému prostrediu a k zdraviu obyvateľstva.

Zákon o inváznych druhoch

Ministerstvo životného prostredia pripomína, že za posledné tri roky spravilo viacero legislatívnych a nelegislatívnych krokov k ochrane včiel a motýľov na Slovensku. Ochranu opeľovačov rezort zakotvil do Envirostratégie 2030, ktorú vo februári schválila vláda.

Pred krátkym časom parlament schválil legislatívu o inváznych druhoch, ktorá chráni aj pôvodných opeľovačov na Slovensku. Okrem toho finišujú práce na novele zákona o ochrane prírody a krajiny.

Zároveň je vyhlásená výzva z Operačného programu Kvalita životného prostredia za 22 miliónov eur. O podporu sa môžu uchádzať aj projekty venujúce sa zachovaniu biodiverzity, projekty budovania zelenej infraštruktúry vrátane kvitnúcich medonosných lúk a pásov.

Viac k témam: Medzinárodný deň biodiverzity, Ministerstvo životného prostredia SR, Svetový deň včiel
Zdroj: Webnoviny.sk – Sólymos upozornil pri prázdnych regáloch na význam včiel aj Medzinárodný deň biodiverzity © SITA Všetky práva vyhradené.