gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o štátnych symboloch, ktorou sa vyriešil zákaz hrania alebo spievania hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. Novelu, ktorou sa sporné ustanovenie upravuje, pripravili poslanci za Most-Híd.

V zákone je nová veta: „Predchádzajúcou vetou nie je dotknuté právo fyzických a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu.“ Zákonodarcovia rozhodovali o tejto ďalšej novele v skrátenom legislatívnom konaní. Parlament ju schválil 15. mája.

Novela zákona o štátnych symboloch SR, ktorú parlament schválil 27. marca, zamedzila hranie alebo spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu.

Prezident ju vetoval s tým, že ustanovenia zákona považuje za rozporné s princípom právnej istoty. Kiska poukázal na vágnosť použitých pojmov v súvislosti s právnou úpravou použitia štátneho znaku na športovom odeve reprezentáciou Slovenskej republiky. V piatok 10. mája poslanci Kiskovo veto prelomili, následne v utorok 14. mája prezident novelu opäť nepodpísal.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, zákon o štátnych symboloch
Zdroj: Webnoviny.sk – Zákaz hrania cudzích hymien je vyriešený, prezident Kiska podpísal novelu o štátnych symboloch © SITA Všetky práva vyhradené.