gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 24. mája (WebNoviny.sk) – Sociálna poisťovňa (SP) pripravila na svojej webovej stránke kalkulačku na informatívny výpočet poistného pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) od 1. júla tohto roka.

Podľa nej živnostníci a ostatné SZČO zistia, či budú od 1. júla 2019 (resp. od 1. októbra 2019) povinní platiť poistné na sociálne poistenie a môžu si informatívne vypočítať jeho výšku. Informoval o tom hovorca SP Peter Višváder.

Najprv treba vložiť údaj o príjmoch

Do kalkulačky SZČO podľa Višvádera najprv vloží údaj o príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (príjmy bez odpočítania výdavkov).

Kalkulačka na výpočet poistného

Kalkulačka oznámi, či SZČO k 1. júlu 2019 (resp. k 1. októbru 2019) vzniklo alebo naďalej trvá povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie, alebo jej poistenie zaniklo. Ak je SZČO povinná platiť poistné, pokračuje v jeho výpočte po kliknutí na „vypočítaj vymeriavací základ“.

Výpočet v kalkulačke je informatívny

Následne postupuje tak, ako ho vedie kalkulačka v návode. V prípade, že SZČO pozná svoj vymeriavací základ, môže do kalkulačky zadať iba tento údaj. Po kliknutí na „Vypočítaj“ kalkulačka vypočíta poistné na sociálne poistenie.

Ako upozornil hovorca poisťovne, výpočet v kalkulačke je informatívny. SZČO bude Sociálna poisťovňa o výške poistného informovať do 22. júla 2019. Sociálna poisťovňa pošle SZČO oznámenie, ak jej od 1. júla 2019 vzniká povinné poistenie, a tiež, ak jej povinné poistenie pokračuje alebo zaniká.

Prvú platbu za júl tohto roka potom SZČO uhradí do 8. augusta 2019. Poisťovňa bude neskôr podobne informovať (v októbri) aj SZČO, ktoré majú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania.

Viac k témam: odvody, Sociálna poisťovňa, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk – Vypočítajte si výšku poistného, Sociálna poisťovňa zverejnila kalkulačku © SITA Všetky práva vyhradené.