gtag('config', 'UA-130501671-1');

NIKÓZIA 27. mája (WebNoviny.sk) – Spojené štáty chcú spolupracovať s Cyprom a svojím spojencom Izraelom na podpore mieru v oblasti východného Stredomoria a odvrátiť vplyv Ruska na energetické rezervy v regióne.

Počas návštevy Cypru to uviedol predseda Výboru pre zahraničné záležitosti Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Eliot Engel. Vzhľadom na ruské „zlomyseľné machinácie“ hľadá podľa neho Washington v regióne spriatelené krajiny, ktoré zdieľajú základné demokratické hodnoty.

Spory o zásoby zemného plynu

Po pondelkovom stretnutí s cyperským prezidentom Nikosom Anastasiadisom Engel uviedol, že Rusko by nemalo mať vplyv na cyperské podmorské zásoby zemného plynu.

Turecko, ktoré má v niektorých otázkach blízko k Rusku, Cyprus ako štát neuznalo. Ankara začala s podmorskými vrtmi pri ostrove v oblasti, ktorú si nárokuje. Argumentuje tým, že ide o súčasť jeho pevninského šelfu.

Zrušenie zbrojného embarga

Engel tiež verí, že nastane pokrok v úsilí zrušiť 32-ročné americké zbrojné embargo pre Cyprus. „Toto už nie sú 70. roky (20. storočia) a na každý problém by sme sa mali pozrieť novým pohľadom,“ povedal Engel.

Prehodnotenie embarga by podľa Cypru odstránilo hlavnú prekážku významného zlepšenia vzťahov s Washingtonom.

Viac k témam: Rusko, Spojené štáty americké, Turecko, zemný plyn
Zdroj: Webnoviny.sk – Washington hľadá spojencov v Stredomorí, chce odvrátiť vplyv Ruska na energetické rezervy © SITA Všetky práva vyhradené.