gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) – Najnižšia miera povinne očkovaných detí na Slovensku je vo väčších mestách. Vyplýva to z údajov zdravotnej poisťovne Dôvera o úhrade vakcín pre deti do dvoch rokov.

Kolektívna ochrana

Poisťovňa ich analyzovala od roku 2012 do roku 2018. Na prvom mieste štatistiky sú Medzilaborce, nasledujú bratislavské a košické okresy. Miera zaočkovanosti v týchto mestách klesá aj pod 90 %.

Miera povinného zaočkovania dosiahla v prípade Medzilaboriec 84,4 %. V okrese Bratislava III ide o hodnotu 88,5 %. V okrese Košice II je zaočkovanosť na úrovni 90,7 %. Najvyššie hodnoty v rámci povinného očkovania sú v regiónoch Svidník (99,10 %), Kežmarok (98,6 %), Stropkov (98,3 %), Čadca (97,9 %) či Rimavská Sobota (97,9 %).

Slovenský priemer v rámci povinného očkovania je 95 percent. Práve to je podľa Úradu verejného zdravotníctva SR hranica zaočkovanosti potrebná na zabezpečenie kolektívnej ochrany populácie pred infekčnými ochoreniami.

Nárast nedôvery voči očkovaniu

Pri poklese zaočkovanosti pod 95 percent sa začínajú vytvárať predpoklady pre šírenie ochorenia v nezaočkovanej populácii a pod 90 percentami zaočkovanosti dochádza ku vzniku epidémií.

Najnižšia zaočkovanosť je MMR vakcínou (očkovanie proti osýpkam, príušniciam a rubeole – pozn. red.). „Nárast nedôvery voči očkovaniu MMR vakcínou nás neprekvapil. Ľudia sú kritickejší, hľadajú si informácie, no často natrafia na neseriózne zdroje, ktoré ich zneistia,“ povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Podľa neho je úlohou tých, ktorí pôsobia v zdravotníctve, aby komunikovali s poistencami a pacientmi a vysvetľovali im nespochybniteľný prínos preventívneho očkovania pre populáciu.

Podpriemer pri rotavírusoch

Zaujímavosťou podľa poisťovne je, že mestá s nadpriemernou zaočkovanosťou v rámci povinného očkovania majú podpriemernú zaočkovanosť v rámci dobrovoľného očkovania – proti rotavírusom. Najvyšší nárast očkovania detí proti rotavírusom je v Bratislave.

„Očkovanie proti rotavírusom začalo byť populárne v roku 2016, teda po tom, ako sa rozšírili podmienky takzvaného limitu spoluúčasti aj na deti do šiestich rokov. Rodičia, ktorí dali svoje deti zaočkovať, tak získali časť doplatku za vakcínu naspäť od zdravotných poisťovní. Dovtedy vracala doplatky za lieky na predpis deťom len zdravotná poisťovňa Dôvera,“ vysvetlil Kultan.

Viac k témam: Dôvera zdravotná poisťovňa, očkovanie, povinné očkovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Čoraz viac rodičov nedôveruje očkovaniu, vo väčších mestách klesol počet očkovaných detí © SITA Všetky práva vyhradené.