gtag('config', 'UA-130501671-1');

TRENČÍN 29. mája (WebNoviny.sk) – Mesto Trenčín musí odstrániť približne päťdesiat javorov horských, ktoré napadla huba Cryptostroma corticale.

Huba spôsobuje rakovinu kôry, takto postihnuté stromy potom pomerne rýchlo hynú. Výrub sa začína už v stredu, podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka by jeden vyrúbaný strom mali nahradiť tri nové.

Huba napadla stovky stromov

Trenčín má vo verejnej zeleni na ploche 132 hektárov približne 19-tisíc stromov, z toho asi 4 000 javorov horských. Aktuálne je spomínanou hubou napadnutých 335 javorov, 303 v obytných zónach, zvyšok v lesoparku Brezina.

Podľa hovorkyne trenčianskej radnice Eriky Ságovej zatiaľ nie je potrebné odstrániť všetky hubou napadnuté javory, väčšinu z nich odborní pracovníci ošetria rezom a budú ďalej sledovať ich stav.

Výrub sa dotkne už mŕtvych stromov a takých, ktoré sú hubou napadnuté tak, že viac ako polovica ich tela je suchá. Spolu ide o 39 javorov horských v obytných zónach a 12 na Brezine.

Vdýchnutie môže spôsobiť kašeľ

Spóry týchto húb môžu človeku pri vdýchnutí spôsobiť zdravotné problémy. „Najviac rizikové stromy sú dnes ohradené, aby sa zamedzil prístup najmä detí a zvierat k ich kmeňu a kôre. Kontakt by v tomto prípade mohol byť nebezpečný,“ povedal primátor Richard Rybníček. Vdýchnutie spór môže spôsobiť dráždivý kašeľ, dýchacie ťažkosti alebo zvýšenie telesnej teploty.

Možné dopady na zdravie obyvateľov sú také vážne, že vyťažené drevo zo stromov napadnutých touto hubou sa nesmie použiť ani ako palivové drevo, ani na štiepku, musí byť spálené v spaľovni,“ dodal Rybníček.

Náhradnú výsadbu chce Trenčín riešiť v budúcom rozpočte mesta tak, aby za každý vyrúbaný strom vysadili tri nové. Vysadiť by mali byť také stromy, ktoré sa dokážu prispôsobiť zmenám klímy.

Ochorenie zrejme spustili vysoké teploty

Trenčín má výsledky laboratórnych testov, ktoré potvrdili napadnutie javorov hubou Cryptostroma corticale. Za spúšťací faktor v prípade hubového ochorenia javorov sú považované vysoké teploty v letných mesiacoch, čo pre drevinu znamená stres.

Meteorológ a klimatológ Jozef Pecho podľa hovorkyne Eriky Ságovej potvrdil, že v roku 2018 bolo v oblasti Trenčína až 33 tropických dní (s dennou teplotou aspoň 30 stupňov Celzia), okrem toho bolo minulý rok celkovo extrémne teplý a suchý. Podobné teploty boli v oblasti Trenčína aj počas leta pred dvoma rokmi.

Huba Cryptostroma corticale bola prvýkrát v Európe potvrdená v roku 1945 vo Veľkej Británii, neskôr vo Francúzsku a Taliansku. Opätovný výskyt bol zaznamenaný po extrémne teplom lete v roku 2003 vo Švajčiarsku, Rakúsku, Nemecku, Českej republike, Holandsku a Bulharsku. Na Slovensku bol výskyt huby evidovaný v oblasti Smoleníc a Trenčína.

Viac k témam: výrub stromov
Zdroj: Webnoviny.sk – Ničivá huba napadla stovky javorov horských v Trenčíne, je nebezpečná aj pre ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.