gtag('config', 'UA-130501671-1');

JOHANNESBURG 30. mája (WebNoviny.sk) – Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa vymenoval v stredu vládny kabinet s 50-percentným zastúpením žien. Vláda je tak jednou z mála na svete, ktorá je „rodovo vyvážená„. Podobné vlády majú v Etiópii a Rwande.

Ramaphosa zoštíhlil kabinet z 36 ministrov a ministeriek na 28. Počet jej členov zvýšil jeho predchodca Jacob Zuma, ktorý zo svojho prezidentského postu odstúpil pod tlakom obvinení z korupcie.

Najväčšou výzvou vládneho Afrického národného kongresu (ANC) bude boj proti korupcii a zlému spravovaniu krajiny. Víťazstvo ANC vo voľbách začiatkom mesiaca bolo najslabším počas 25 rokov pri moci.

V jej vedení sú stále spojenci Zumu, čo komplikuje Ramaphosovo úsilie realizovať reformy, aby získal späť dôveru investorov v ekonomiku Juhoafrickej republiky, ktorá je najrozvinutejším štátom afrického kontinentu. Nemenej dôležitou výzvou bude vytvorenie nových pracovných miest, keďže v krajine je vyše 25-percentná nezamestnanosť.

Viac k témam: Africký národný kongres (ANC), vláda
Zdroj: Webnoviny.sk – Juhoafrický prezident Ramaphosa vymenoval novú vládu, spolovice ju tvoria ženy © SITA Všetky práva vyhradené.