gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Šéfa osobitnej pozorovateľskej misie OBSE na Ukrajine Ertugrula Apakana vo štvrtok ako úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák vyznamenal zlatou medailou ministra zahraničných vecí SR.

Kríza sa nekončí

Turecký diplomat Apakan si vo viedenskom sídle Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe okrem najvyššieho ocenenia slovenskej zahraničnej služby prevzal aj medailu OBSE. Apakan odchádza z čela Osobitnej pozorovacej misie OBSE na Ukrajine po piatich rokoch, nahradí ho Yasar Halit Cevik.

„Chcem sa poďakovať veľvyslancovi Apakanovi za jeho výnimočnú prácu uplynulých päť rokov na čele Osobitnej pozorovateľskej misie OBSE na Ukrajine. Cením si jeho profesionalitu, horlivosť a odhodlanie. Nebola to jednoduchá úloha, ani jednoduché prostredie, v ktorom sa ocitol a ktorému čelil. Žiaľ, kríza sa nekončí. Bežní ľudia stále nesmierne trpia. Môžeme diskutovať o dôvodoch tejto situácie, ale určite nie o tom, že naozaj existuje,“ uviedol vo viedenskom Hofburgu Lajčák.

Neozbrojená civilná misia

Ertugrul Apakan je výraznou postavou tureckej diplomacie. Na čele Osobitnej pozorovateľskej misie (SMM) pôsobil od jej vzniku päť rokov. Vo funkcii ho nahradí Yaşar Halit Çevik. SMM je najväčšou terénnou misiou OBSE. Vznikla rozhodnutím Stálej rady OBSE 21. marca 2014.

Ide o neozbrojenú civilnú misiu, ktorá pôsobí nepretržite vo všetkých ukrajinských regiónoch. Jej hlavnými úlohami je pozorovanie a podávanie správ o situácii na Ukrajine nestranným a objektívnym spôsobom.

Prispieva k zmierňovaniu napätia, podpore mieru, stability a bezpečnosti a sprostredkovaniu dialógu v záujme normalizácie situácie.

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Lajčák ocenil šéfa osobitnej misie OBSE na Ukrajine, vyznamenal ho dvomi medailami © SITA Všetky práva vyhradené.