BRATISLAVA 1. júna (WebNoviny.sk) – Agrárna komora Slovenska (AKS) víta vyhlásenia ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej o navýšení objemu finančných prostriedkov v rámci štátnej pomoci pre agropotravinárstvo v tomto a budúcom roku.

Na spoločnom trhu sa ťažko konkuruje

Zároveň však upozorňuje na to, že Slovensko sa s podporou pre agropotravinárstvo vo výške 80 mil. eur ročne len približuje v národných podporách okolitým krajinám a na spoločnom trhu EÚ sa poľnohospodárom ťažko konkuruje za nerovnakých podmienok hospodárenia.

Uviedla to pre agentúru SITA predsedníčka AKS Helena Patasiová v reakcii na vyhlásenia ministerky o rekordnej finančnej podpore pre agrosektor v tomto roku, ktoré odzneli na valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

„Dúfame, že tento cieľ 80 mil. eur sa naplní, nakoľko takto pred rokom premiér Pellegrini sľúbil poľnohospodárom vyplatiť odškodnenie za sucho 2017 a ešte stále čakajú farmári na výzvu, aby mohli podať žiadosti na podporu. Pritom sa hovorí, že ten kto skôr dáva, dvakrát dáva,“ upozornila Patasiová.

Potravinová sebestačnosť Slovenska

AKS kvituje opatrenia, ktoré boli predstavené na valnom zhromaždení SPPK. Ide napríklad o podporu chovu ošípaných a hydiny alebo pestovania špeciálnej rastlinnej výroby.

„Na podporu týchto sektorov zostáva Slovensku posledná hodina, lebo pomaly sú odkázané na zánik. Potravinová sebestačnosť Slovenska sa môže zabezpečiť len z domácej výroby základných surovín spracovaných domácimi potravinármi,“ pokračovala Patasiová.

Okamžité začatie pozemkových úprav ministerstvom pôdohospodárstva bolo podľa AKS požiadavkou slovenských poľnohospodárov, ktorí pred časom protestovali v Bratislave. Písomne odovzdali tri požiadavky ministerke, ktoré sa týmto krokom začali napĺňať.

Viac k témam: Agrárna komora Slovenska, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Agrárna komora víta Matečnej rekordnú podporu pre agropotravinárstvo, ale chce vidieť plnenie © SITA Všetky práva vyhradené.