gtag('config', 'UA-130501671-1');

26.6.2019 (Webnoviny.sk) – Výsledok utorkovej opakovanej voľby kandidátov na ústavných sudcov je hanba. Povedal to novinárom v v stredu predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák s tým, že o voľbe budú znova hovoriť v SNS. „Chceme, aby bolo jasné, kto blokuje zvolenie kandidátov. My voliť chceme a budeme presadzovať verejnú voľbu,“ vyhlásil.

SNS nechce blokovať voľbu

Podľa Bernaťáka cieľom strany Andreja Danka je sfunkčniť košický ústavný súd. Výsledok utorkovej voľby, keď zvolili len Editu Pfundtner za kandidátku na post ústavnej sudkyne, je hanbou poslancov, ktorý nehlasovali podľa pravidiel.

„V SNS žiadny úmysel blokovať voľbu neexistuje,“ uviedol a verí, že v septembri budú všetci zvyšní štyria kandidáti zvolení. Zároveň si nemyslí, že boli v strane Smer-SD zlé úmysly pri utorkovej voľbe. Koalícia bude o septembrovej voľbe ešte rokovať.

Koalícia vraj bola na menách dohodnutá

Parlament v utorok ani na ôsmy pokus nezvolil dostatočný počet kandidátov na post ústavných sudcov, pričom z požadovaného počtu 18 ľudí doteraz zvolili iba 14. V poslednej voľbe prešla plénom iba štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner, ktorá získala 74 hlasov.

Vládna koalícia, ktorá má väčšinu v NR SR, pred voľbou tvrdila, že je dohodnutá na piatich chýbajúcich menách. Zákonodarcovia neuspeli a tak sa bude celý proces opakovať piatykrát, vrátane verejného vypočutia kandidátov.

„V septembri budem navrhovať verejnú voľbu, možno sa aj iní pripoja. Tam uvidíme, kto sa akým spôsobom s nami zahráva,“ povedal Béla Bugár. Ak bude Smer proti verejnej voľbe, je to podľa šéfa Mosta „ich problém.“ Navrhne, že budú voliť s opozíciou.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Viac k témam: Národná rada SR, SNS Slovenská národná strana, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – V SNS chcú mať jasno, kto blokuje zvolenie kandidátov na sudcov a budú presadzovať verejnú voľbu © SITA Všetky práva vyhradené.