gtag('config', 'UA-130501671-1');

26.6.2019 (Webnoviny.sk) – Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) nepochodila s novelou zákona o politických stranách a politických hnutiach. Liberáli chceli obnoviť zákaz ozbrojovania politických strán a vytvárania ich ozbrojených zložiek.

V záujme upevnenia demokratického charakteru politického systému a ochrany základných práv a slobôd občanov chceli podrobnejšie v zákone vymedziť požiadavky na demokratický charakter politických strán.

Ozbrojené zložky boli v minulosti spájané s extrémistickými a totalitne orientovanými politickými stranami (nacistická NSDAP a jej SS a SA, Hlinkova slovenská ľudová strana a Hlinkova garda, Komunistická strana Československa a Ľudové milície). Tieto politické strany zneužívali svoje ozbrojené zložky na útoky proti demokratickému systému i pri uplatňovaní svojej totalitnej moci po likvidácii demokratického systému. Je evidentné, že ozbrojené zložky politických strán sú nezlučiteľné s demokratickým politickým systémom, a preto sa ich navrhuje zakázať,“ uviedli saskári v dôvodovej správe k návrhu.

Zároveň chceli zakázať, aby politické strany využívali príspevky, ktoré dostávajú zo štátneho rozpočtu, na podporu ozbrojených zložiek.

Viac k témam: Národná rada SR, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk – Zákaz ozbrojovania politických strán sa neobnoví, liberáli s návrhom v parlamente nepochodili © SITA Všetky práva vyhradené.