gtag('config', 'UA-130501671-1');

27.6.2019 (Webnoviny.sk) – To, že parlament vo štvrtok nezvolil šéfku Úradu na ochranu oznamovateľov korupcie, je hrubý prejav neúcty voči vlastným záväzkom a slovám z minulosti.

Je to hrubý prejav neúcty aj voči členom výberových komisií, ktoré s najlepším vedomím a svedomím urobili výberové konania, voči kandidátom a kandidátkam, ktorí sa zúčastnili na výberovom konaní aj voči všetkým ostatným, ktorí do fungovania tohto úradu na základe predchádzajúcich koaličných prísľubov vkladali nádej na novú kvalitu boja proti korupcii.

Na svojom facebookovom profile to uviedla exministerka spravodlivosti, dnes nezaradená poslankyňa Lucia Žitňanská. Adeptkami na post boli Zuzana Dlugošová a Monika Filipová.

Osobná iniciatíva Roberta Fica

Národná rada schválením zákona zriadila Úrad na ochranu oznamovateľov korupcie. Bola to aj osobná iniciatíva Roberta Fica ešte ako premiéra, prezentovaná ako príspevok jeho vlády k boju proti korupcii.“

„Vláda následne tak, ako to predpokladá zákon, zorganizovala transparentné výberové konanie na šéfa úradu, vybrala a schválila dve adeptky na túto funkciu a požiadala parlament o schválenie jednej z nich. Až doteraz išlo takmer o ukážkový postup,“ uviedla Žitňanská. Parlament však vo štvrtok ani v opakovanej voľbe nezvolil ani jednu z adeptiek, ktoré odporučila komisia.

Dosť hlasov im nedali ani opozičné strany

Adeptkami boli Zuzana Dlugošová a Monika Filipová. Podľa Žitňanskej majú obe výborný kredit a integritu pre vedenie tohto úradu.

Koalícia v parlamente, ktorá dnes opäť (ne)volila, takto fakticky vyslovila nedôveru sama sebe a tej istej koalícii vo vláde, ktorá výber kandidátok urobila,“ uviedla exministerka. Kandidátky získali 27 a desať hlasov. To znamená, že ani opozičné strany im nedali dosť hlasov, dodala.

Viac k témam: minister spravodlivosti SR, Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezvolenie šéfky protikorupčného úradu je podľa Žitňanskej prejav neúcty voči vlastným záväzkom © SITA Všetky práva vyhradené.