gtag('config', 'UA-130501671-1');

1.7.2019 (Webnoviny.sk) – Mohutný výbuch, ktorý v pondelok ráno otriasol centrom Kábulu, neprežilo najmenej šesť ľudí a viac ako sto ďalších pri ňom utrpelo zranenia.

Podľa hovorcu ministerstva vnútra zomreli dvaja policajti, dieťa a pracovník súkromnej bezpečnostnej služby a dvaja okoloidúci. Podľa hovorcu vlády zranenia utrpelo 105 ľudí vrátane najmenej 26 študentov.

Všetci útočníci sú mŕtvi

Hovorca rezortu vnútra uviedol, že najprv vybuchla bomba v aute a po nej nasledovala séria menších výbuchov a dlhá prestrelka. Útok, ku ktorému sa prihlásilo militantné hnutie Taliban, trval takmer desať hodín.

Všetci piati útočníci sú mŕtvi. Podľa polície vybuchla bomba umiestnená v aute pred ministerstvom obrany. Militanti následne vtrhli do vysokej budovy umiestnenej na rušnom trhovisku a začali odtiaľ páliť na ministerstvo.

Rokovanie s americkým vyslancom

Útok sa stal v čase, keď sa povstalci zúčastňovali na poslednom kole rokovaní s americkým vyslancom Zalmayom Khalilzadom v Katare, kde má Taliban svoje politické sídlo.

Taliban tvrdí, že sa sústreďuje na dosiahnutie dohody o konkrétnom termíne stiahnutia vojakov USA a NATO z Afganistanu.

Toto oznámenie podľa agentúry AP bude pravdepodobne sprevádzať sľub Talibanu, že bude súhlasiť s prímerím.

Viac k témam: Kábul, Taliban, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Centrom Kábulu otriasol mohutný výbuch, k útoku sa prihlásil Taliban © SITA Všetky práva vyhradené.