gtag('config', 'UA-130501671-1');

4.7.2019 (Webnoviny.sk) – Komplexnú rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky a prevádzkových priestorov Štátnej opery v Banskej Bystrici schválila vo štvrtok vláda. Čerpanie 29,98 mil. eur s DPH bude rozložené na roky 2019 až 2022, pričom rekonštrukcia sa má začať v roku 2021 a ukončená má byť v roku 2025.

Práce na obnove historickej budovy v meste pod Urpínom sa začnú už v tomto roku vypracovaním projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie a povoľovacími konaniami pre stavbu. V budúcom roku sa má uskutočniť verejné obstarávanie.

Financovať sa bude zo štátneho rozpočtu

Stavebné práce obmedzujúce prevádzku sa budú robiť najmä počas divadelných prázdnin. Časový harmonogram prác bude prispôsobený produkcii predstavení v snahe skrátiť nevyhnutnú výluku historickej budovy na minimum,“ uvádza sa v schválenom návrhu.

Financovať sa budú výlučne zo štátneho rozpočtu. V roku 2019 pôjde na rekonštrukciu 180-tisíc eur, v roku 2020 osem miliónov. eur, v roku 2021 to bude 12 mil. eur a v roku 2022 napokon 9,8 mil. eur.

Prvá komplexná rekonštrukcia od roku 1929

Budova Štátnej opery v Banskej Bystrici je národná kultúrna pamiatka zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok. Ako svoju prvú stavbu ju naprojektoval architekt Emil Belluš a postavená bola v roku 1929. Odvtedy až doteraz nebola komplexne obnovená.

Robili sa len opravy a rekonštrukcie tých častí historickej budovy, ktoré sa dostali do havarijného stavu. Cieľom obnovy kultúrnej pamiatky je podľa zámeru vytvorenie kultúrneho, estetického, hygienicky neškodného a bezpečného prostredia.

Bude znamenať zlepšenie podmienok pre udržanie a rozvoj spoločenského a kultúrneho života v meste Banská Bystrica určeného pre širokú verejnosť.

Zabezpečí bezbariérový prístup do budovy Štátnej opery pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. Prinesie výrazné zlepšenie podmienok pre umeleckú činnosť domácich a hosťujúcich umelcov.

Nový názov získala pred 26 rokmi

V meste pod Urpínom siaha história opernej scény do roku 1959, keď bol činoherný súbor vo Zvolene rozšírený o spevoherný súbor so sídlom v Banskej Bystrici pod názvom Spevohra Divadla Jozefa Gregora Tajovského.

Nový štatút v roku 1972 právne kodifikoval predchádzajúcu dramaturgickú orientáciu divadla na operný druh a premenoval banskobystrickú hudobno-divadelnú scénu na Operu Divadla Jozefa Gregora Tajovského.

V júli 1993 sa táto operná zložka zvolenského divadla osamostatnila a dostala samostatný štatút s novým názvom Štátna opera.

Počas celej svojej existencie patrí medzi popredné umelecké telesá so schopnosťou dôstojne reprezentovať slovenské operné umenie doma aj v zahraničí.

Viac k témam: rekonštrukcia, Štátna opera, štátny rozpočet, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátnu operu komplexne zrekonštruujú, Pellegriniho vláda na práce vyčlenila desiatky miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.