gtag('config', 'UA-130501671-1');

8.7.2019 (Webnoviny.sk) – Irán začal v pondelok obohacovať urán na 4,5 percenta, čím prekročil limit stanovený v jadrovej dohode z roku 2015. Informovali o tom miestne tlačové agentúry.

Materiál pre výrobu jadrovej bomby

Stalo sa tak deň po tom, čo Teherán oznámil, že do niekoľkých hodín začne obohacovať urán nad limit 3,67 percenta, ktorý určuje dohoda. Pred necelým týždňom už krajina prekročila aj limit pre množstvo zásob nízko obohateného uránu.

Experti varujú, že vyššie obohacovanie uránu a väčšie množstvo zásob môže skrátiť odhadované obdobie jedného roku, ktoré by Irán mohol potrebovať na vyprodukovanie materiálu nevyhnutného pre výrobu jadrovej bomby. Irán takéto zámery naďalej odmieta a tvrdí, že jeho jadrový program sleduje výlučne mierové ciele.

K vývoju udalostí sa vyjadril aj Trump

Kroky Iránu prichádzajú po tom, čo od dohody pred rokom jednostranne odstúpili Spojené štáty a uvalili na islamskú republiku sankcie.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v nedeľu uviedla, že je s plánmi Iránu oboznámená a jej inšpektori v krajine ju budú informovať, „akonáhle preveria súčasný vývoj„.

Americký prezident Donald Trump v súvislosti s najnovším vývojom udalostí Teheránu odkázal, aby bol „radšej opatrný„.

Viac k témam: jadrová dohoda, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán začal obohacovať urán na 4,5 percenta a prekročil limit stanovený v jadrovej dohode © SITA Všetky práva vyhradené.