gtag('config', 'UA-130501671-1');

9.7.2019 (Webnoviny.sk) – Líderka hongkonskej administratívy Carrie Lamová označila kontroverzný návrh zákona, ktorý vyvolal veľké masové protesty, za „mŕtvy“ .

Vláda vraj pri vypracovaní návrhu zlyhala

Na utorkovej tlačovej konferencii uviedla, že vláda pri vypracovávaní návrhu „úplne zlyhala„. Nepovedala však, že ho úplne sťahuje a demonštranti preto avizovali pokračovanie masových protestov.

Vláda už predtým návrh odložila na neurčito. „Stále však pretrvávajú pochybnosti o úprimnosti vlády alebo obavy z toho, či vláda neobnoví proces schvaľovania v legislatívnej rade. Takže tu opakujem, žiadny takýto plán nie je. Návrh zákona je mŕtvy,“ povedala Lamová novinárom.

Protesty trvajú niekoľko týždňov

Prodemokratické protesty sa konajú v Hongkongu už niekoľko týždňov. Vyvolal ich sporný návrh zákona o vydávaní osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do pevninskej Číny, čo by podľa mnohých podkopalo nezávislosť miestnej justície.

Hongkonská samospráva pod nátlakom schvaľovanie príslušnej legislatívy odložila. Demonštranti však žiadajú, aby ju nielen odložila, ale úplne zrušila.

Viac k témam: Čína, návrh zákona
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda Hongkongu pri vypracovaní kontroverzného návrhu zákona úplne zlyhala, vyhlásila Lamová © SITA Všetky práva vyhradené.