gtag('config', 'UA-130501671-1');

10.7.2019 (Webnoviny.sk) – Cvičný let stíhacích lietadiel MiG-29 môže spôsobiť supersonický tresk. Upozornilo na to Ministerstvo obrany SR.

Stíhačky odštartujú zo Sliača

Nadzvukové stíhacie lietadlá MiG-29 Vzdušných síl OS SR budú v rámci plánovaných letov prelietať dnes cca o 14:00 a 16:00 na trase Sliač – Liptovský Mikuláš – Javorina – Kysak – Tisovec – Sliač.

Je možné, že sa v tejto oblasti vyskytne rázová vlna – silný zvuk podobný výbuchu, ktorý bude spôsobený prekonaním rýchlosti zvuku stíhacím lietadlom. Agentúru SITA o tom informoval hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Aerodynamický tresk

Zvukový efekt, takzvaný aerodynamický tresk, ktorý spôsobujú stíhačky, možno počuť v oblastiach letových koridorov našich vojenských letísk, a to najmä na strednom a západnom Slovensku. „Všeobecne môžu tento jav vyvolať iba letecké prostriedky, ktoré dosahujú rýchlosť zvuku, čo je asi 330 metrov za sekundu. Na Slovensku sú to nadzvukové stíhacie lietadlá MiG-29,“ vysvetlila Capáková.

Ministerstvo obrany sa ospravedlňuje všetkým dotknutým občanom za nepríjemnosti spôsobené cvičnými letmi. „Žiaľ, podobné situácie nemôžeme vylúčiť ani do budúcnosti. Cvičia sa pri nich aj situácie, ktoré vojenskí piloti musia riešiť v prípade narušenia slovenského vzdušného priestoru. Takýto nácvik je z pochopiteľných dôvodov v záujme bezpečnosti všetkých občanov Slovenska,“ uzavrel rezort obrany.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, Ozbrojené sily SR, stíhačky MiG-29
Zdroj: Webnoviny.sk – Let stíhačiek MiG-29 môže spôsobiť supersonický tresk, štartovať budú zo Sliača © SITA Všetky práva vyhradené.