gtag('config', 'UA-130501671-1');

13.7.2019 (Webnoviny.sk) – Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) plne podporuje pozíciu zamestnávateľských organizácií v rámci tripartitného rokovania o minimálnej mzde.

Táto pozícia podľa SOPK zohľadňuje viaceré faktory viazané na udržateľnosť sociálno-ekonomického rozvoja Slovenska a konkurenčnej pozície slovenskej ekonomiky.

Konštatoval to vo svojom vyhlásení k prebiehajúcim rokovaniam o výške minimálnej mzdy na Slovensku predseda SOPK Peter Mihók.

Predpoklad budúceho sociálneho zmieru

Vzhľadom na krátko, stredno a dlhodobý výhľad našej ekonomiky v kontexte vývoja vnútorného trhu Európskej únie a globálnej ekonomiky je naša pozícia tiež dôležitým predpokladom budúceho sociálneho zmieru. Možnou cestou riešenia môže byť návrh na zavedenie daňovej odpočítateľnej položky vo výške minimálnej mzdy a prípadne mierne poopravenie znenia platného zákona o minimálnej mzde,“ uviedol vo vyhlásení Mihók.

Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia priemyselných zväzov a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR tento týždeň vyhlásili, že sú ochotné rokovať o prípadnej valorizácii minimálnej mzdy do úrovne vychádzajúcej z platného zákonného mechanizmu, ktorý ju stanovuje na 552 eur.

Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur

Zamestnávatelia sa však zhodujú na tom, že minimálna mzda pre rok 2020 by s ohľadom na očakávané spomalenie ekonomického rastu mala zostať na úrovni minimálnej mzdy roku 2019. Odborári začali rokovania so zamestnávateľmi s ich návrhom, aby sa najnižšie hrubé zárobky zvýšili zo súčasných 520 na 635 eur.

Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila zo 480 eur na 520 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu tak stúpol na 2,989 eura z 2,759 eura. Čistý príjem zamestnanca pracujúceho za minimálnu mzdu tak oproti vlaňajšku išiel nahor o 27,17 eura na 430,35 eura.

Viac k témam: Asociácia priemyselných zväzov, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, minimálna mzda, RUZ Republiková únia zamestnávateľov, SOPK Slovenská obchodná a priemyselná komora
Zdroj: Webnoviny.sk – Pozíciu zamestnávateľov pri rokovaní o minimálnej mzde podporila aj obchodná a priemyselná komora © SITA Všetky práva vyhradené.