gtag('config', 'UA-130501671-1');

17.7.2019 (Webnoviny.sk) – Irán pomohol ropnému tankeru, ktorý sa v Hormuzskom prielive dostal do problémov. Oznámili to iránske štátne médiá s odvolaním sa na hovorcu ministerstva zahraničia.

Plavidlo odtiahli do prístavu

Spojené štáty sa však obávajú, že sa Irán tankeru zo Spojených arabských emirátov (SAE) zmocnil. Stať sa tak malo v súvislosti s napätím, ktoré v regióne aktuálne panuje.

Štátna tlačová agentúra v stredu ráno citovala hovorcu Abbása Músavího, podľa ktorého nemenované plavidlo odtiahli do prístavu po tom, čo sa dostalo do technických problémov.

Nie je v kontakte s majiteľom

Spojené štáty a SAE však uviedli, že loď Riah plaviaca sa pod panamskou vlajkou nie je v kontakte so svojím majiteľom od sobotnej noci.

Americkí predstavitelia pre agentúru The Associated Press vyjadrili „podozrenie„, že plavidla sa zmocnil Irán v súvislosti s napätou situáciou, ktorá panuje medzi Teheránom a Washingtonom.

Dôvodom je jadrová dohoda islamskej republiky so svetovými mocnosťami. Predstaviteľ SAE rovnako uviedol, že loď nevyslala žiadny núdzový signál, než s ňou stratili spojenie.

Viac k témam: Spojené arabské emiráty, Spojené štáty americké, tank
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán údajne pomohol ropnému tankeru v Hormuzskom prielive. USA sa obávajú, že sa plavidla zmocnil © SITA Všetky práva vyhradené.