Po viac ako ročnom úsilí sa podarilo Galérii mesta Bratislava zapožičať unikátny súbor malieb, kresieb, vitráží, reliéfov a litografií Alfonsa Muchu. Návštevníkov Mirbachovho paláca čaká viac ako 70 prác, prevažne malieb a kresieb, ktoré tvoria prierez vrcholných diel moravského rodáka a svetovo uznávaného dekoratívneho umelca.
Výnimočná výstava ukazuje cestu, ktorou rodák z moravských Ivančíc prišiel až ku sláve. Venovaná je symbolicky jeho synovi Jiřímu, ktorý sa pričinil o oživenie otcovo mena, ktoré po smrti v roku 1939 po výsluchoch gestapa zapadlo počas vojny do zabudnutia. Výstava je prierezom jeho tvorby počas päťdesiatich rokov, počnúc rokom 1881.
Zastúpené sú kresby, maľby a litografie z rôznych období a miest, kde pôsobil. Nájdeme tu aj originál návrhu plagátu Gismonda, ktorý mu v Paríži zmenil život a mnoho ďalších skúšobných návrhov, ktoré boli cestou k slávnym originálom. K videniu sú aj Muchove návrhy prvých československých bankoviek, známok, štátneho znaku či emblému pre policajné uniformy.
Vzácne diela zapožičalo 12 českých galérií, vrátane Národnej galérie v Prahe, Moravskej galérie v Brne a Galérie hl. mesta Prahy, a tiež niekoľko súkromných zberateľov. Slávnostná vernisáž sa konala posledný januárový deň, výstava je otvorená do 11. mája.
Alfons Mucha: Súmrak a Svitanie, vitráž, pred r.1920 Foto: Soňa Verešová